Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Tamaryszek francuski

Tamarix gallica
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: nieregularny, rozłożysty
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
  • -
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Tamaryszek francuski to krzew liściasty z rodziny tamaryszkowatych (Tamaricaceae), pochodzi z zachodnich wybrzeży Morza Śródziemnego (Francja, Włochy, Hiszpania), gdzie rośnie na naturalnych siedliskach. Jest uprawiany w wielu krajach świata jako niewybredna roślina ogrodowa o różnych zastosowaniach.
Tamaryszek francuski w Polskich warunkach klimatycznych osiąga 2–3 m wysokości (w swej ojczyźnie 6–10 m) i podobną średnicę korony. Zwykle roślina wytwarza krótki, nieforemny pień i szeroką, nieregularną, ażurową koronę, zbudowaną z licznych, cienkich, wyprostowanych, rózgowatych pędów, początkowo zielonych, z czasem drewniejących i pokrywających się brązową korą.
Liście są bardzo drobne, silnie zredukowane, łuskowate, gęsto, dachówkowato osadzone na pędach, zielone lub szarozielone, na zimę opadają.
Tamaryszek francuski kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty wyrastają na końcach tegorocznych pędów, są zebrane w duże, wiechowate kwiatostany złożone z licznych, wąskich, kłosowatych gron długości 3–5 cm. Kwiaty są bardzo drobne, obupłciowe, różowe, zbudowane z 5 płatków opadających po przekwitnięciu. Liczne pręciki są często połączone u nasady niewielkim pierścieniem, który pełni rolę miodnika. Słupek jest jeden, z pięciodzielnym znamieniem. Po zapyleniu przez owady i zapłodnieniu, wykształcają się liczne, pękające po dojrzeniu torebki nasienne wypełnione wieloma, bardzo drobnymi nasionami, opatrzonymi pęczkiem włosków.
Tamaryszek francuski ma niewielkie wymagania glebowe: urośnie w zasadzie na każdej, średnio żyznej glebie ogrodowej, ale najlepsza dla niego jest gleba lekka i przepuszczalna o umiarkowanej wilgotności i odczynie obojętnym lub zasadowym. Roślina wytwarza głęboko sięgający system korzeniowy, dzięki czemu jest odporna na dłuższe okresy suszy. Znosi także zasolenie gleby i zanieczyszczenia powietrza. Najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach silnie nasłonecznionych lub lekko półcienistych (choć tam kwitnienie będzie mniej obfite). W Polskich warunkach klimatycznych nie jest całkowicie odporna na mróz, dlatego wymaga stanowisk ciepłych i zacisznych, osłoniętych od mroźnych, zimowych wiatrów. Mimo to w szczególnie mroźne zimy może przemarzać, ale wiosną – nawet po silnym przemarznięciu pędów – dość silnie odbija. Szczególnie wrażliwe na mrozy są młode rośliny. Strefa mrozoodporności 6a.

Tamaryszek francuski nie lubi przesadzania, doskonale za to znosi ciecie. Co roku, wczesną wiosną, należy wyciąć u nasady wszystkie pędy przemarznięte, uszkodzone lub chore, a pozostałe skrócić, aby krzew silnie się zagęścił i obficiej kwitł.
Tamaryszek francuski można sadzić pojedynczo lub po kilka sztuk w luźnych grupach na dużych, wolnych przestrzeniach, na dużych rabatach, w szpalerach i żywopłotach (formowanych i nieformowanych). Doskonale sprawdza się w cieplejszych rejonach naszego kraju do tworzenia pasów zieleni przy ruchliwych ulicach. Świetnie nadaje się na suche, słoneczne zbocza, a nawet do umacniania wydm oraz do rekultywacji miejsc silnie zasolonych i zanieczyszczonych. Nadaje się zarówno do ogrodów przydomowych, jak i do zieleni miejskiej czy osiedlowej oraz parków.
Tamaryszek francuski rozmnaża się wegetatywnie, przez zdrewniałe sadzonki pędowe, pobierane latem, które doskonale się ukorzeniają.
Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.