Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Tamaryszek czteropręcikowy = tamaryszek drobnokwiatowy

Tamarix tetrandra = Tamarix parviflora
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: krzewiasty
Wysokość: do 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Tamaryszek czteropręcikowy (tamaryszek drobnokwiatowy) jest jednym z najpopularniejszych tamaryszków uprawianych w Polsce. W swojej ojczyźnie (m.in. Turcja, Kreta) może dorastać nawet do 3-4 m wysokości, ale w naszym klimacie nie przekracza zwykle 2 m wysokości.

 

Tamaryszek drobnokwiatowy (tamaryszek czteropręcikowy) opis

Tamaryszek drobnokwiatowy jest rozłożystym, luźnym krzewem, którego wiotkie, cienkie gałązki nieregularnie się ze sobą przeplatają, a całe pędy łukowato przewieszają na zewnątrz lub nawet pokładają na ziemi. W sezonie tamaryszek pokrywa się mnóstwem niewielkich, niemal igiełkowych, zielonych liści i tworzy rodzaj delikatnej, ażurowej zasłony. Jesienią liście tamaryszka zmieniają barwę na żółtą i przed zimą opadają (czasami razem z najcieńszymi gałązkami). Największym walorem dekoracyjnym tamaryszka drobnokwiatowego są jego maleńkie, różowe kwiatki, zebrane w niewielkie grona (po przekwitnieniu pozostają na krzewie). Kiedy wczesną wiosną (kwiecień-maj, czasem czerwiec) pojawiają się licznie na ubiegłorocznych pędach, krzew przypomina różową, zwiewną chmurę i wygląda bardzo malowniczo.

 

>>Przeczytaj też: Najlepsze rośliny na żywopłot formowany i nieformowany

 

Tamaryszek uprawa

 

Tamaryszek drobnokwiatowy nie jest gatunkiem trudnym w uprawie, jednak ma pewne wymagania. Przede wszystkim wymaga miejsca słonecznego, gdyż w cieniu źle rośnie i słabo kwitnie. Nie lubi również przesadzania, dlatego należy od razu posadzić go na miejscu stałym. Tamaryszek jest natomiast mało wymagający w stosunku do podłoża, gdyż całkiem dobrze rośnie nawet na słabej, lekkiej i suchej glebie. Dobrze też znosi zasolenie podłoża.

Poznaj też tamaryszek francuski

 

Tamaryszek rozmnażanie

Tamaryszek drobnokwiatowy najlepiej rozmnażać przez nasiona lub za pomocą sadzonek pędowych (zarówno zdrewniałych jak i zielnych). W razie potrzeby dorosłe krzewy można przycinać (po kwitnieniu), korygując w ten sposób ich zbyt luźny pokrój.

 

 

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.