Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Szczodrzeniec położony

Cytisus decumbens
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący
Wysokość: do 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Szczodrzeniec położony prawdopodobnie pochodzi z Północnej części Europy. W Polsce można go spotkać zarówno w ogrodach przydomowych, jak i w zieleni miejskiej. Roślina należy do rodziny bobowatych (Fabaceae).

Szczodrzeniec położony - opis

Szczodrzeniec położony to krzew o płożącym pokroju. Rośnie dość wolno. Dorasta do 20 cm wysokości i do 100 cm szerokości. Na pędach są umieszczone małe, owalne liście. Okres kwitnienia szczodrzeńca położonego przypada na maj i czerwiec (rozpoczęcie kwitnienia zależy od warunków pogodowych). Kwiaty są motylkowate, złotożółte, osadzone wzdłuż pędów w kątach liści. Owocem jest brązowy, mały, owłosiony strąk, który pojawia się na roślinie późnym latem. Wewnątrz strąka znajdują się niewielkie nasiona.

>>> Przeczytaj też: Rośliny motylkowe - zalety i zastosowanie w ogrodzie

Szczodrzeniec położony - warunki uprawne i pielęgnacja

Szczodrzeniec położony najlepiej rośnie w miejscach ciepłych i słonecznych. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, lekkie i przewiewne, koniecznie z domieszką piasku. Roślina nie toleruje terenów zalewowych, słabo rośnie na podłożu ciężkim i gliniastym. Jest odporna na mróz oraz okresowe niedobory wody i wysoką temperaturę powietrza.

Szczodrzeniec położony nie wymaga specjalistycznych zbiegów pielęgnacyjnych, jest łatwy w uprawie. Warto kontrolować wilgotność podłoża, zwłaszcza w okresie intensywnego kwitnienia (wtedy bardzo potrzebna jest woda do wydania ładnych kwiatów). Nie wymaga przycinania, ponieważ sam dość ładnie się krzewi. Niestety, jest podatny na zachwaszczenie, dlatego należy systematycznie usuwać chwasty wokół niego lub stosować ściółkowanie. Roślinę rozmnaża się przez pobierane latem niezdrewniałe sadzonki pędowe, a także przez wysiew nasion.

Szczodrzeniec położony - zastosowanie

Szczodrzeniec położony bardzo dobrze prezentuje się posadzony przy murkach i kamieniach, a także w sąsiedztwie budynków. Będzie ciekawym uzupełnieniem rabaty bylinowej czy skalniaka. Nadaje się do obsadzania piaszczystych skarp. Dużą zaletą szczodrzeńca jest obfitość kwitnienia. Może rosnąć pojedynczo, ale równie dobrze wygląda w towarzystwie innych roślin w ogrodzie.

>> Poznaj też:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.