Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Szczodrzenica sitowata

Spartium junceum
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty, zwarty
Wysokość: 1 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Szczodrzenica sitowata pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Najczęściej rośnie w makiach czyli formacjach roślinnych, które powstały wtórnie na obszarach gdzie usunięto wcześniej lasy twardolistne. Roślina mało znana w naszym kraju, jednak z powodzeniem można ją uprawiać jako roślinę ozdobną. Należy do rodziny bobowatych (Fabaceae).

Szczodrzenica sitowata - opis

Szczodrzenica sitowata zaliczana jest do średniej wielkości krzewów. Najczęściej ma zwarty, kępiasty pokrój. Osiąga od 1 do 3 m wysokości. Pędy są smukłe, okrągłe w przekroju. Liści na pędach występuje niewiele, są one pojedyncze i lancetowate. Ich charakterystyczną cechą jest to, że opadają na wiosnę. Okres kwitnienia szczodrzenicy trwa od maja do sierpnia. Kwiaty zebrane są w grona, pojawiają się na wierzchołkach młodych pędów. Kwiaty motylkowe, typowe z łódeczką i żagielkiem, obupłciowe, mają bardzo ładny żółto-złoty kolor. W miejscu kwiatów jesienią pojawiają się owoce: czarne, nagie strąki. W ich wnętrzu znajduje się od 12 do 20 nasion.

Szczodrzenica sitowata - warunki uprawy

Szczodrzenica sitowata najlepiej czuje się w miejscach ciepłych i słonecznych, osłoniętych od przeciągów. Podłoże do uprawy tej rośliny powinno być żyzne, przewiewne oraz umiarkowanie wilgotne. Jednak w gorszych warunkach radzi sobie dość dobrze. Jednak jeżeli późno przychodzi ocieplenie wiosenne, zdecydowanie słabiej i później kwitnie. Może być uszkadzana przez silne mrozy, dlatego zaleca się okrywanie jej na zimę.

Szczodrzenica sitowata - pielęgnacja

Szczodrzenica wymaga regularnego podlewania oraz odchwaszczania, nie lubi gdy zarastają ją inne rośliny, zwłaszcza chwasty. Nie wymaga strzyżenia (ma bardzo ładny, regularny  kształt). Raz na jakiś czas można wzmocnić ją nawozem mineralnym wieloskładnikowym, dobrze wpłynie to na kwitnienie i wzrost całej rośliny. Rozmnaża się w sposób generatywny przez wysiew nasion.

Szczodrzenica sitowata - zastosowanie

Szczodrzenica sitowata doskonale sprawdzi się na skalniakach założonych w miejscach suchych, słonecznych, a także posadzona w okolicy murków czy na skarpach. Bardzo dobrze komponuje się ze skałami i kamieniami. Warto sadzić ją w towarzystwie np. lawendy czy macierzanki. Szczodrzenica sitowa, może być uprawiana również w pojemnikach, jednak donice muszą być duże, a miejsca w jakich będziemy eksponować krzew - obszerne.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.