Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Szczęślin Bungego

Clerodendrum Bungei
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: do 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VIII - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Szczęślin Bungego prawdopodobnie pochodzi z Chin oraz Kaukazu. Należy do rodziny werbenowatych (Verbenaceae). W Polsce roślinę można spotkać nie tylko w uprawach kolekcjonerskich, ale w prywatnych małych ogródkach, jednak tylko niektóre odmiany nadają się do uprawy w naszym klimacie. Nie bez przyczyny człon gatunku brzmi szczęślin, wg wierzeń te rośliny przynoszą powodzenie i szczęście.

Szczęślin Bungego - opis

Szczęślin Bungego zaliczany jest do krzewów lub półkrzewów. Ma wzniesiony, lekko krzaczasty pokrój. Dorasta do około 1 m wysokości. Pędy są gęsto pokryte ząbkowanymi, jajowato-sercowatymi liśćmi w kolorze purpurowozielonym (później ciemnieją i pojawia się tylko bordowy nalot). Czasami spodnia strona liści pokryta jest delikatnymi włoskami.

Szczęślin Bungego kwitnie od sierpnia do września. Gwiazdkowate, ciemnoróżowe (lub czerwone) kwiaty są zebrane w duże, dekoracyjne wiechowate kwiatostany o kulistym kształcie (podobne do kwiatostanu cebuli lub czosnku). Roślina wydziela przyjemny zapach. Jesienią na roślinie pojawiają się kuliste, pomarańczowe owoce.

Szczęślin Bungego - warunki uprawy i pielęgnacja

Szczęślin Bungego do dobrego wzrostu potrzebuje miejsca słonecznego, ciepłego i osłoniętego od wiatrów. Ważne, aby podłoże było suche, o obojętnym pH i umiarkowanej żyzności. Niestety, roślina jest wrażliwa na mróz i w naszym klimacie tylko niektóre odmiany nadają się do uprawy.
Mimo tego, że lubi suche podłoże, aby kwitła z powodzeniem niezbędne jest regularne dostarczanie wody. Jeżeli zależy nam na odpowiednim kształcie szczęślinu, to z powodzeniem możemy go ciąć, pędy dobrze się regenerują. Aby mieć pewność, że roślina przeżyje zimę, warto ją okrywać agrowłókniną lub chochołem ze słomy. Rozmnaża się przez wysiew nasion lub przez sadzonkowanie pędów zielnych latem oraz z sadzonek zdrewniałych pod koniec zimy.

Szczęślin Bungego - zastosowanie

Szczęślin Bungego dobrze sprawdza się jako roślina okrywowa, zarówno do małych, jak i większych ogrodów. Na tle zielonego trawnika będzie ładnie prezentować się jako soliter. Polecana do ogrodów przydomowych gęsto obsadzonych roślinnością - wtedy nie będą groziły jej przeciągi. Kwiaty wraz z pędami nadają się na bukiety.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.