Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Piotr Gorączko

Świdośliwa kanadyjska (Lamarcka)

Amelanchier lamarckii
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 5 m - 8 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Świdośliwa kanadyjska to krzew lub niewielkie drzewo pochodzące z Ameryki Północnej. Ma ładny pokrój, jego korona często osadzona jest na kilku pniach. Białe kwiaty (bardzo liczne) rozwijają się wczesną wiosną przed pojawieniem się liści. Latem na gałęziach dojrzewają owoce – początkowo są czerwone, później robią się prawie czarne. Są jadalne, soczyste i słodkie. Znaczenie dekoracyjne mają również liście. Najładniejsze są wiosną, kiedy gęsto pokrywają je białe włoski, oraz jesienią, gdy przybierają żółtą, pomarańczową lub czerwoną barwę.

Świdośliwa kanadyjska najlepiej rośnie w próchnicznej i przepuszczalnej ziemi, ale poradzi sobie także w gorszym podłożu. Jest bardzo wytrzymała na mróz, dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza. (eb-g)

Tekst: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.