Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak

Suchodrzew mirtolistny ‘Baggesen's Gold’= Suchodrzew lśniący ‘Baggesen's Gold’

Lonicera nitida ‘Baggesen's Gold’
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 1 m - 1,5 m
Barwa liści/igieł: złocistożółta
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: białokremowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Suchodrzew mirtolistny znany również pod nazwą suchodrzew lśniący (łac. Lonicera nitida) to interesujący krzew ozdobny. Szczególnymi walorami dekoracyjnymi wyróżnia się jedna z jego odmian: suchodrzew mirtolistny 'Baggesen’s Gold', której cienkie, wygięte na zewnątrz pędy są gęsto pokryte skórzastymi, małymi, błyszczącymi, złocistożółtymi liśćmi, które zimą zmieniają barwę na zieloną. Ich podłużny lekko jajowaty kształt przypomina liście mirtu, od którego roślina wzięła swoją nazwę.
Suchodrzew mirtolistny ‘Baggesen's Gold’ dorasta do 1-1,5 m wysokości i osiąga podobną szerokość.
Suchodrzew mirtolistny ‘Baggesen's Gold’ kwitnie wiosną (w maju-czerwcu), rozwijając na pędach niewielkie i dość niepozorne, ale ładnie pachnące, białokremowe kwiaty.
Suchodrzew mirtolistny ‘Baggesen's Gold’ nie jest rośliną trudną w uprawie, chociaż nie wszędzie będzie czuł się dobrze. Najlepiej rośnie się na stanowiskach słonecznych lub półcienistych oraz na żyznych, lekkich i umiarkowanie wilgotnych glebach. Znacznie lepiej znosi susze niż zlanie, dlatego nie powinien być sadzony na ciężkich, mokrych podłożach. W naszym klimacie suchodrzew mirtolistny ‘Baggesen's Gold’ nie jest też w pełni odporny na niską temperaturę, dlatego należy zabezpieczyć go przed zimą, okrywając pędy włókniną.
Suchodrzew mirtolistny ‘Baggesen's Gold’ najlepiej rozmnażać za pomocą sadzonek pędowych, co gwarantuje zachowanie cech odmianowych.
Krzew ten znakomicie nadaje się zarówno do sadzenia w grupach, jak i do kompozycji rabatowych. Sprawdza się też jako roślina okrywowa lub pojemnikowa. Ponieważ doskonale znosi cięcie, może być wykorzystany do tworzenia niskich żywopłotów.

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.