Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Śnieguliczka Chenaulta ‘Hancock’

Symphoricarpos × chenaultii ‘Hancock’
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: do 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Należąca do rodziny przewiertniowatych śnieguliczka Chenaulta odmiana 'Hancock' to niski, rozłożysty krzew, którego wysokość nie przekracza zwykle 1 m, a szerokość wynosi około 1,5 m. Gęsto ulistnione, lekko owłosione, cienkie pędy śnieguliczki Chenaulta 'Hancock' wyginają się łukowato, tworząc miękkie, zielone „poduchy”. Liście tej śnieguliczki są dość małe, jajowate, zielone i lekko owłosione od spodu. Jesienią długo pozostają na krzewie.
Śnieguliczka Chenaulta ‘Hancock’ kwitnie wczesnym latem (w czerwcu-lipcu) - na roślinie pojawiają się niewielkie, jasnoróżowe, miododajne kwiaty, z których pod koniec lata rozwijają się małe, kuliste, różowoliliowe, niejadalne owoce, które pozostają na pędach jeszcze długo po opadnięciu liści. Kwiaty i owoce nie mają znaczących walorów dekoracyjnych, chociaż z pewnością są interesujące.
Śnieguliczka Chenaulta ‘Hancock’ jest rośliną stosunkowo mało wymagającą i dość odporną na miejskie zanieczyszczenia powietrza. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub półcienistym oraz na żyznym, wilgotnym podłożu, chociaż w gorszych warunkach także sobie poradzi. W mroźne zimy może trochę przemarzać, jednak wiosną dobrze odrasta od korzenia.
Śnieguliczkę Chenaulta ‘Hancock’ można rozmnażać zarówno za pomocą sadzonek zdrewniałych, jak i przez odrosty korzeniowe.
Śnieguliczka Chenaulta ‘Hancock’ to doskonała roślina okrywowa, nadająca się do sadzenia na skarpach, nasypach lub wzdłuż ścieżek. Można z niej tworzyć także niskie żywopłoty, oddzielające różne części ogrodu. Doskonale sprawdza się też jako zieleń miejska.


Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.