Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Śnieguliczka biała

Symphoricarpos albus
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: 1 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biało-różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Śnieguliczka biała swoje korzenie ma w Ameryce Północnej, w stanie dzikim występuje od Kalifornii po Alaskę. Do  Europy trafiła w XVIII wieku. W Polsce jest bardzo popularna, zaliczana do roślin inwazyjnych. Należy do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae).

Śnieguliczka biała - opis

Śnieguliczka biała to krzew o wzniesionym, krzaczastym pokroju, osiągający od 1 do 3 m wysokości. Pędy są prosto wzniesione i dość cienkie, młode pędy są zazwyczaj pokryte włoskami. Liście są okrągłe, lekko eliptyczne, niebieskozielone. Okres kwitnienia śnieguliczki białej trwa od czerwca do sierpnia. Kwiaty są niewielkie, dzwonkowate, zebrane w nibykłosy na szczytach pędów. Przeważnie mają kolor białoróżowy. Są silnie miododajne, rozwijają się przez całe lato, dlatego owady długo mogą z nich korzystać. Późnym latem lub jesienią na roślinie pojawiają się owoce - kuliste białe jagody. Owoce pełnią funkcję ozdobną, ale są trujące (zawierają saponiny i alkaloidy, które mogą zagrażać życiu ludzi oraz zwierząt).
Ciekawą odmianą śnieguliczki białej jest ‘White Hedge’, która charakteryzuje się bardzo dużymi owocami.

>>Przeczytaj też: Rośliny ogrodowe: drzewa i krzewy z barwnymi owocami

Śnieguliczka biała - warunki uprawy i pielegnacja

Śnieguliczka biała jest krzewem mało wymagającym. Lubi miejsca słoneczne lub półcieniste. Gleba powinna być średnio żyzna, jednak nawet na podłożu jałowym i suchym nieźle sobie radzi. Roślina jest odporna na mróz oraz suszę, a także na zanieczyszczenia powietrza.
Regularne przycinanie śnieguliczki sprawia, że roślina lepiej się krzewi. Korzystnie działa na nią wzmacnianie nawozem mineralnym oraz kompostem. Mimo tego, że roślina dobrze znosi suszę, starajmy się nie doprowadzać do całkowitego przesuszenia podłoża, ponieważ zimniejsza to znacząco liczbę kwiatów na roślinie. Śnieguliczka bardzo łatwo się rozmnaża przez odrosty korzeniowe.

>>Przeczytaj też: Śnieguliczka - cięcie. Kiedy i jak prawidłowo przycinać krzewy śnieguliczki

Śnieguliczka biała - zastosowanie

Śnieguliczka biała idealnie sprawdza się w ogrodach przydomowych, dość szybko rośnie, długo kwitnie. Sprawdza się także w zieleni miejskiej, jednak pamiętajmy aby unikać sadzenia jej w miejscach gdzie często będą przebywać dzieci lub zwierzęta. Nadaje się również na żywopłoty. Z racji tego, ze roślina dobrze rośnie w miejscach o małej dostępności promieni słonecznych, możemy wykorzystać ją sadząc pod murkami i budynkami.

Poznaj inne śnieguliczki:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.