Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Skimia japońska 'Magic Marlot'

Skimmia japonica 'Magic Marlot'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: dużo
Pokrój: krzaczasty, płaskokulisty
Wysokość: do 50 cm
Barwa liści/igieł: pstra, szaro-niebieska, zielono-biała
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - IV
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Skimia japońska 'Magic Marlot' to krzew należący do rodziny rutowatych (Rutaceae). Odmiana ta jest niezwykle dekoracyjną, wolno rosnącą mutacją pędową, odnalezioną na odmianie 'Marlot' w 1998 roku, w holenderskiej szkółce Van Son & Koot B.V. w Kaatsheuvel. Do handlu została wprowadzona przez hodowcę w 2007 roku.

Skimia japońska 'Magic Marlot' ma typowo krzaczasty, najczęściej jajowaty lub płaskokulisty, bardzo zwarty pokrój i po 10 latach osiąga średnicę 50 cm. Jej skórzaste, zimozielone liście są zebrane w okółki na końcach pędów. Są pojedyncze, lancetowate, zaostrzone na końcach, całobrzegie, o długości 5cm. Blaszki liściowe są  dwubarwne, srebrzystoniebieskie, jasno obrzeżone na wierzchniej stronie, na spodniej jaśniejsze, matowe. W szczególnie ostre i surowe zimy mogą przemarzać, wówczas bieleją i opadają. Gwiazdkowate, drobne (około 6mm średnicy), białawe, najczęściej 4-krotne kwiaty zebrane są w zwarte grona, na szczytach pędów kwiatostanowych. Już jesienią krzewy zawiązują zielonkawe pąki kwiatowe, które na od listopada do lutegoa stają się ciemnopurpurowe, a  od marca do kwietnia rozwijają się intensywnie, przyjemnie pachnące, białe kwiaty. Cała roślina jest trująca.

Skimia japońska 'Magic Marlot' najlepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych, ale dobrze zdrenowanych, przepuszczalnych, o odczynie kwaśnym, pH 3,5 do 4,0. Wymaga ciepłych, zacisznych miejsc, osłoniętych od palącego, ostrego słońca oraz wiatrów. Najlepiej rośnie w półcieniu, ostre słońce może powodować poparzenia i/lub żółknięcie liści. W cieniu daje sobie radę równie dobrze, ale jeśli do roślin dociera zbyt mało słońca – słabiej rosną i kwitną. Żółknięcie liści może również alarmować nas o zbyt małej kwasowości podłoża. W szczególnie suchych momentach w roku oraz przez pierwsze kilka tygodni po posadzeniu roślinę należy podlewać, nie znosi bowiem suszy. Skimia nie jest całkowicie mrozoodporna, dlatego, szczególnie przez kilka pierwszych lat po posadzeniu warto ja zabezpieczać przed mrozem okrywając rośliny agrowłókniną lub stroiszem. Szczególnie niebezpieczne jest dla niej ostre zimowe słońce. Strefa mrozoodporności – 7b. Jeśli mimo wszystko szczytowe partie krzewu przemarzną – należy je przyciąć wiosną, a roślina powinna się odnowić.

Skimia japońska 'Magic Marlot' doskonale sprawdzi się jako roślina na zaciszne rabaty z roślinami wrzosowatymi (azalie, rododendrony, wrzosy, wrzośce, pierisy). Szczególnie polecana jest do sadzenia pod koronami drzew i pod krzewami. Świetnie nadaje się również do ogrodów w stylu orientalnym. Doskonale nadaje sie również do pojemników (pod warunkiem ich dobrego zabezpieczenia przed mrozem), które, ewentualnie, (jeśli zima jest wyjątkowo mroźna) możemy na czas najsilniejszych mrozów przenieść np. do chłodnego, oświetlonego garażu.

Skimia japońska 'Magic Marlot' rozmnaża się poprzez półzdrewniałe sadzonki, ale ich ukorzenianie bywa dość kłopotliwe i może być długotrwałe.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.