Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Róża stulistna = centyfolia

Rosa × centifolia
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: do 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Róża stulistna to mieszaniec gatunków: Rosa gallica, Rosa maschata, Rosa canina i Rosa damascena. To niezwykle piękna roślina, którą można spotkać w ogrodach botanicznych lub rosariach. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae). Różę stulistną inaczej nazywa się centyfolią.

>>Przeczytaj też: Róże ogrodowe – charakterystyka i zastosowanie grup róż

Róża stulistna - opis

Róża stulistna jest krzewem wieloletnim o zwartym, krzaczastym pokroju. Maksymalnie dorasta do 2 m wysokości. Ma dość silnie rozgałęzione pędy z kolcami. Liście są zielone, składają się z pięciu owalnych i piłkowanych na brzegach listków.
Główną ozdobą róży stulistnej są kwiaty, które pojawiają się od czerwca do lipca. Kwiaty są w kolorze różowym, składają się z niezliczonej ilości płatków, dodatkowo wydzielają przyjemny zapach. Liczba kwiatów podczas kwitnienia jest bardzo duża i niestety, często pędy łamią się pod ich ciężarem. Róża latem wydaje owoce - pozorne, o wydłużonym kształcie i kolorze czerwonopomarańczowym.
Ciekawą odmiana jest 'Pompon de Dames’ – niski krzew, bardzo intensywnie kwitnący, o silnie pachnących kwiatach.

Róża stulistna - warunki uprawy i pielęgnacja

Róża stulistna lubi miejsca słoneczne lub lekko zacienione. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne i przewiewne, najlepiej o pH lekko kwaśnym. Nie należy przesuszać krzewu, ponieważ zmniejsza to zdecydowanie liczbę kwiatów. Roślina jest odporna na mróz oraz na choroby.

Róża stulistna nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Wiosną dobrze jest ją dość krótko przyciąć. Mimo tego, że roślina nie wymaga okrywania na zimę, praktykuje się kopczykowanie okazów jesienią, aby jeszcze zwiększyć jej odporność na niskie temperatury. Krzew rozmnaża się przez sadzonki. Idealnym terminem na sadzenie róży stulistnej jest jesień.

>>Przeczytaj też: Uprawa róż ogrodowych: sadzenie, cięcie, podlewanie róż

Róża stulistna - zastosowanie

Róża stulistna sprawdzi się w ogrodach przydomowych, parkach i skwerach. Można ją prowadzić jako żywopłot bądź sadzić jako soliter pośrodku trawnika. Warto sadzić ją w miejscach często odwiedzanych przez ludzi ze wględu na atrakcyjny wygląd podczas kwitnienia oraz przyjemny zapach kwiatów.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.