Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Róża pomarszczona= R. fałdzistolistna = R. japońska

Rosa rugosa
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Róża pomarszczona pochodzi z Chin, Korei, Japonii i wschodnich krańców Rosji. Została sprowadzona z Dalekiego Wschodu do Europy w 1796 roku, jako roślina ozdobna i źródło surowca do wyrobu olejku różanego (z płatków kwiatowych). W Polsce występuje jako gatunek zawleczony, który doskonale zadomowił się i rozprzestrzenił na terenie całego kraju, szczególnie na terenach nasłonecznionych i suchych, takich jak skarpy, nasypy i zarośla.

Róża pomarszczona - opis

Róża pomarszczona to silnie rosnący, gęsty krzew o wzniesionych, grubych, szarych pędach, pokrytych masą szydlastych kolców i szczecinek. Dorasta do 1-2 m wysokości i podobnej szerokości. Dzięki licznym odrostom korzeniowym i podziemnym rozłogom roślina może rozrastać się szeroko i może być ekspansywna. Pędy tego gatunku róży są grube, proste, sztywne, wzniesione, zazwyczaj słabo rozgałęzione, gęsto pokryte igiełkowatymi kolcami.
Charakterystycznie pomarszczone, 5-9 listkowe liście złożone są duże, jasnozielone, błyszczące na wierzchniej stronie, na spodzie owłosione. Jesienią przebarwiają się na żółto. 
Róża pomarszczona kwitnie od czerwca do sierpnia, a nawet do października. Kwiaty są dość duże (o średnicy 6-8 cm), pojedyncze, 5-płatkowe, różowe lub białe, o bardzo intensywnym zapachu. Jesienią krzewy obsypują się licznymi, płaskokulistymi, dużymi (średnicy około 3 cm), czerwonymi lub pomarańczowymi owocami, o gładkiej, błyszczącej skórce. Płatki kwiatów oraz owoce świetnie nadają się na przetwory.

Róża pomarszczona - uprawa i zastosowanie

Róża pomarszczona to jedna z najbardziej odpornych róż, odznacza się wysoka tolerancją na niesprzyjające warunki środowiska, takie jak zanieczyszczenie powietrza, zasolenie, susza, zagęszczenie podłoża. Doskonale rośnie na silnie nasłonecznionych stanowiskach i każdej (nawet całkowicie piaszczystej) i suchej glebie. Krzewy są niezwykle odporne na mróz i wytrzymują temperaturę nawet do -50 stopni Celsjusza.
Raz na kilka lat warto wykonać cięcie odmładzające.

Róża pomarszczona doskonale nadaje się do parków, ogrodów i do założeń zieleni miejskiej (obsadzanie szlaków komunikacyjnych, nasypów dróg i nasypów kolejowych, skarp). Świetnie sprawdza się jako roślina na gęste żywopłoty i jako gatunek utrzymujący glebę na zboczach nasypów i wydm. Nadaje się również na żywopłoty.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.