Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Piotr Gorączko

Róża parkowa

Rosa sp.
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 1 m - 2,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Róża parkowa to nazwa zbiorowa dla róż należących do różnych gatunków i odmian, a powstałych głównie w wyniku prac wielu pokoleń ogrodników. Krzyżowanie odmian szlachetnych z różami dzikimi pozwoliło uzyskać odmiany silne i odporne, obficie kwitnące. Zalicza się tu wiele nowych odmian, róże historyczne, róże botaniczne i ich odmiany, a nawet niektóre róże pnące o sztywnych pędach.

Róża parkowa - opis

Róże parkowe to krzewy rozłożyste, z silnymi, często z łukowato wygiętymi pędami. Kwitną długo i z reguły bardzo obficie, niektóre powtarzają kwitnienie, kwiaty większości z nich przyjemnie pachną. Niektóre z róż parkowych zawiązują dekoracyjne czerwone lub czarne owoce.

Róże parkowe dzielone są dodatkowo na dwie podgrupy: krzaczaste i krzewiaste:

  • Do róż krzaczastych zaliczane są odmiany osiągające 1,5-3 m wysokości, pochodzące od róży pomarszczonej, róży Moyesa, róży gęstokolczastej, róży piżmowej. Większość kwitnie raz ale długo, zawiązują też owoce. Są mniej wymagające i bardziej odporne. Tolerują półcień.
  • Do róż krzewiastych zaliczane są odmiany rosnące słabiej, osiągające 1-1,5 m, o dużych, zazwyczaj półpełnych lub pełnych kwiatach, w dużych kwiatostanach, pachnące. Wiele odmian powtarza kwitnienie. Raczej nie zawiązują owoców.

Róża parkowa - uprawa

Róże parkowe dobrze przystosowują się do środowiska i są łatwiejsze w uprawie niż inne odmiany, ale ich wymagania zależą od pochodzenia.
Najlepiej rosną na stanowiskach ciepłych i osłoniętych od przeciągów. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna - przed sadzeniem warto wymieszać ją z kompostem lub przekompostowanym obornikiem. Jeśli ziemia jest ciężka i gliniasta, należy dodać do niej gruboziarnistego piasku. Ważne jest, aby podłoże miało odpowiedni odczyn – najlepszy jest lekko kwaśny (pH 5,5- 6,0). Zbyt wysoki (zasadowy) można obniżyć, dodając nieodkwaszonego torfu, zbyt niski (kwaśny) podwyższyć dodając np. dolomitu. Przeciwwskazaniem do sadzenia róż jest poziom wód gruntowych powyżej 100 cm.

>>Przeczytaj też: Sadzenie i cięcie róż. Róże w ogrodzie

Róże parkowe krzaczaste nie muszą być co roku przycinane – wystarczy w razie potrzeby – usuwać martwe i chore pędy. Można jednak cięciem korygować ich pokrój i rozmiary.
Róże parkowe krzewiaste są nieco bardziej wymagające i – zwłaszcza przez pierwsze lata - lepiej na zimę okrywać i podstawę krzewu (kopczykiem ziemi), i pędy (matą słomianą lub stroiszem). Wymagają też wiosennego przycinania pędów oraz usuwania przekwitłych kwiatostanów.

Róża parkowa – zastosowanie

Róże nieodmiennie królują pośród roślin ozdobnych, zaś róże z grupy parkowych nadają się zarówno do ogrodów i parków, jak do przestrzeni miejskiej i terenów rekreacyjnych. Można sadzić je pojedynczo, wyeksponowane na jednolitym tle, lub w większych grupach. Sprawdzają się w kompozycjach z innymi gatunkami krzewów, bylin i roślin jednorocznych. Odmiany należące do podgrupy krzaczastych nadają się do tworzenia żywopłotów (są barierą nie do przebycia). Wiele z nich rozrasta się przez rozłogi i te są doskonałe do umacniania skarp.

>>Przeczytaj też: Zakładamy ogród różany. Róże w ogrodzie - poradnik

Róże parkowe – odmiany

Róż należących do tej grupy jest wiele i ciągle przybywają nowe odmiany. Trudno zdecydować, które są najpiękniejsze, bo to kwestia gustu, ale warto polecić chociaż kilka:

  • 'Abraham Dalby' - róża angielska o wielobarwnych płatkach (od jasnego różu, przez różne jego odcienie aż po miedzianobrzoskwiniowy), bardzo dużych, czarkowatych, pełnych i pięknie pachnących kwiatach. Dorasta do 1,5 m wysokości i zbliżonej średnicy. Wprowadzona na rynek w 1989r.
  • 'Ballerina' - pochodzi od róży piżmowej. Ma drobne różowe kwiaty zebrane w duże wiechowate kwiatostany. Silnie pachnie. Dorasta do 1 m wysokości przy zbliżonej średnicy. Wprowadzona na rynek w 1937 r.
  • Róża francuska 'Charles de Mills' - ma bardzo duże, purpurowoczerwone, pełne kwiaty, zebrane zazwyczaj po trzy w kwiatostanie, dość silnie pachnące. Dorasta do 1,2 m wysokości przy podobnej średnicy. W uprawie od około 1790 r.
  • 'Aicha' - róża szkocka, pochodząca od róży gęstokolczastej. Ma duże, płaskie, półpełne, żółte kwiaty (blaknące w miarę rozwoju), bardzo intensywnie pachnące. Dorasta do 2 m wysokości i zbliżonej średnicy.  Wprowadzona na rynek w 1966 r.
  • 'Maigold' - pochodzi od róży gęstokolczastej. Kwiaty ma intensywnie żółte do miedzianozłotych, duże, półpełne, osadzone wzdłuż pędów ubiegłorocznych, silnie pachnące. Wprowadzona na rynek w 1953 r.
  • Róża biała 'Maiden's Blush' - ma duże pełne kwiaty o jasnoróżowych, blednących płatkach, bardzo intensywnie pachnące. Osiąga 1,5-2 m wysokości. Znana od około 1400 r.

Poznaj inne róże:

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.