Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Róża dzika

Rosa canina = Rosa corymbifera = Rosa dumetorum
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: przewisający, krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: 3 m - 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Róża dzika (Rosa canina), zwana również różą psią lub szypszyną, to  krzew z rodziny różowatych (Rosaceae). W naturze występuje pospolicie prawie w całej Europie (oprócz terenów wysokogórskich), w Afryce Północnej, na Wyspach Kanaryjskich, na Maderze i w Azji. Jako gatunek zawleczony rośnie również w Australii i na terenach Nowej Zelandii.
W naturze róża dzika tworzy mieszańce z różą czerwonawą, różą gęstokolczastą, różą francuską i różą Jundziłła. W szkółkarstwie Rosa canina jest używana jako podkładka dla róż szlachetnych.

Dzika róża krzew

Róża dzika to gatunek również krajowy, występujący pospolicie na całym terytorium Polski, gdzie najczęściej porasta obrzeża lasów, miedz i dróg, obecny powszechnie również w zaroślach i zadrzewieniach śródpolnych.
Róża dzika jest gatunkiem bardzo zmiennym, ale najpowszechniej tworzy wzniesione, dość gęste, silnie rosnące krzewy, dorastające do około 3m wysokości, złożone z grubych, łukowato wygiętych, zielonych lub czerwonawych pędów, pokrytych  hakowatymi, dużymi kolcami i soczyście zielonymi, matowymi lub lekko błyszczącymi liśćmi, złożonymi z 5-7 jajowato-eliptycznych, ostro ząbkowanych listków, o ostro, pojedynczo lub podwójnie piłkowanych brzegach.

>>Przeczytaj też: Dzika róża – jaka róża jest dziką różą. Uprawa dzikiej róży

Róża dzika kwiat i owoc

Róża dzika zakwita pod koniec maja i kwitnie do czerwca na dwuletnich pędach. Pachnące lekko, białe lub różowe kwiaty są pojedyncze, pięciopłatkowe, średniej wielkości, osadzone pojedynczo lub po kilka w kwiatostanie. Po przekwitnięciu, działki kielicha są przeważnie odgięte w dół i dość szybko opadają. Dość duże (2-3 cm), jajowate  owoce szupinkowe są wydłużone, o barwie od pomarańczowej do czerwonej. Owoce są surowcem zielarskim, wykorzystywanym do wyrobu wina, herbat i przetworów. Do wyrobu win i przetworów, owoce zbiera się po przymrozkach, kiedy staja się miękkie i łatwo oddają sok (choć maja wówczas niższą zawartość witaminy C). Do wyrobu herbat owoce zbiera się i suszy po dojrzeniu, ale zanim zmiękną. Zarówno owoce, jak i płatki wykorzystuje się również do wyrobu konfitur. Z nasion wytwarzany jest olej. Oprócz cennych garbników, karotenoidów, kwasów organicznych, olejków eterycznych, cukrów i pektyn, owoce są niezwykle bogate w witaminę C (zawierają jej 10 razy więcej niż owoce porzeczki czarnej). Są one stosowane jako lek wzmacniający, a pomocniczo w schorzeniach wątroby, nerek i przewodu pokarmowego.

>>Przeczytaj też: Dzika róża – właściwości i zastosowanie owoców dzikiej róży

Krzewy róży dzikiej są bardzo odporne na mróz. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych. Są dość odporne na suszę i rosną na praktycznie każdej glebie (choć najlepsze jest dla nich podłoże przepuszczalne).

Zastosowanie dzikiej róży

Róża dzika doskonale sprawdza się jako krzew ozdobny w dużych ogrodach i parkach, zarówno w zestawieniach z innymi krzewami, jak i w monokulturach. Szczególnie polecana jest na naturalistyczne żywopłoty. Jej pędy z owocami są również stosowane w bukieciarstwie, jako dodatek do kompozycji florystycznych.

Poznaj też różę damasceńską

 

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.