Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Róża damasceńska

Rosa damascena
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony, luźny
Wysokość: 50 cm - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Róża damasceńska (Rosa x damascena), (ang. Damask,  the Rose of Castile), to  krzew z rodziny różowatych (Rosaceae). Gatunek ten dzieli się na dwie podgrupy:
I-    ‘letnie’ – kwitnące tylko raz  - są to mieszańce, pochodzące ze skrzyżowania róży francuskiej (Rosa gallica) i róży fenickiej (Rosa phoenicia).
II-    ‘jesienne’ – nieliczne odmiany powtarzające kwitnienie -  są to mieszańce, pochodzący ze skrzyżowania róży francuskiej (Rosa gallica) i  róży piżmowej (Rosa moschata).
Róże damasceńskie zostały przywiezione do Europy z Azji Mniejszej, w XVIII wieku. Należą one do grupy róż historycznych.
Tworzą dość luźne, silnie rosnące  krzewy, o swobodnym pokroju, dorastające do wysokości około 2m, o sztywnych, prostych, zielonych pędach. Niektóre odmiany mogą silnie się rozrastać, za pomocą rozłogów. Ostre, igiełkowate kolce pokrywają jedynie pędy kwiatostanowe. Pędy są gęsto pokryte średniej wielkości, 5-7 listkowymi, podłużnie jajowatymi , szarawo-zielonymi, matowymi, nieco szorstkimi, lekko zwisającymi liśćmi.
Róża damasceńska kwitnie w czerwcu, a odmiany ‘jesienne’ powtarzają kwitnienie na przełomie września i października, szczególnie, jeśli zadbamy o regularne usuwanie przekwitniętych kwiatów.
Kwiaty są ich największą ozdobą. Są wzniesione, duże (około 7cm średnicy) różowe lub białe, pełne lub półpełne, o charakterystycznym układzie rozetowym, dość płaskie. Dodatkowym atutem jest ich niezwykle intensywny, piękny zapach. To dzięki niemu róże te są szeroko wykorzystywane w przemyśle perfumeryjnym, a ich płatki, po destylacji stanowią źródło cennego olejku różanego oraz wody różanej.
Róża damasceńska jest dość odporna na mróz, ale w surowe, bezśnieżne zimy, pędy niektórych odmian mogą przemarzać, dlatego warto je kopczykować na zimę. Poza tym, należy do roślin mało wymagających. Dobrze rośnie zarówno w pełnym słońcu, jak i w półcieniu. Toleruje mniej zasobne gleby i okresowe susze.
Róże damasceńskie są doskonałymi roślinami do historycznych i zabytkowych założeń ogrodowych. Świetnie sprawdzają się również w ogrodach przydomowych, jako róże parkowe i rabatowe, na niskie żywopłoty oraz do kompozycji w pojemnikach.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.