Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Róża 'Cap Diamant' PBR (DARPELLERIN)

Rosa 'Cap Diamant' PBR (DARPELLERIN)
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, zwarty, pnący, krzewiasty, rozłożysty
Wysokość: 1,2 m - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - XI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Róża 'Cap Diamant' PBR (DARPELLERIN) to odmiana róży pnącej należąca do rodziny różowatych (Rosaceae). Została wyhodowana przez Christiana Bedarda w 2006 roku, w wyniku skrzyżowania róży 'Marie Victorin' i 'Loius Jolliet'. Do uprawy wprowadzona przez Weeks Wholesale Rose Grower, w 2008 roku.

Róża 'Cap Diamant' charakteryzuje się dużą siłą wzrostu i krzaczastym pokrojem. Zaliczana jest do pnączy prymitywnych, co oznacza, że nie ma wyspecjalizowanych organów czepnych, tylko opiera się na podporach, wspomagając kolcami. Jej długie, liczne, gęste pędy powinny być przywiązywane do niewielkich podpór. Dorasta do 1,2-1,5m wysokości i osiąga podobną szerokość. Wzniesione, kolczaste pędy pokryte są drobnymi, jasnozielonymi, błyszczącymi liśćmi. Pełne lub półpełne, złożone z 25-40 płatków, intensywnie różowe kwiaty, o żółtych środkach, złożonych z licznych, żółtych pręcików i pylników, pojawiają się obficie na roślinie od czerwca do listopada. Ich dodatkowym walorem jest silny, bardzo przyjemny zapach.

Róża 'Cap Diamant' jest roślina tolerancyjna w stosunku do podłoża. Najlepiej rośnie na przeciętnych ogrodowych, umiarkowanie wilgotnych glebach, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Jak każda róża, najlepiej czuje się na słonecznych stanowiskach, gdzie najobficiej zakwita. Całkowicie odporna na mróz. Strefa mrozoodporności 4.

Róża 'Cap Diamant' to doskonała róża, polecana na tereny zieleni miejskiej, do parków i ogrodów przydomowych. Pięknie wygląda sadzona na rabatach w grupach lub jako soliter oraz do wielogatunkowych kompozycji roślinnych.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.