Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Prusznik

Ceanothus griseus
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, luźny
Wysokość: 30 cm - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Prusznik pochodzi z z ciepłych rejonów Ameryki Północnej i Środkowej. Wyhodowano liczne odmiany prusznika. W Polsce roślina ta jest jeszcze mało znana. W naszych warunkach klimatycznych zazwyczaj nie przetrzymują zim. Należy do rodziny szakłakowatych (Rhamnaceae).

Prusznik - opis

Prusznik to krzew o wzniesionym, luźnym pokroju. W naszym klimacie osiąga od 30 cm do maksymalnie 2 m wysokości (w naturalnych warunkach może mieć nawet 4 m!), wszystko zależy od odmiany. Liście prusznika są ciemnozielone, skórzaste, mogą być podłużne lub jajowate, niektóre odmiany mają liście omszone od spodu. Odmiany prusznika dzielą się na zimozielone i zrzucające liście na zimę.
Prusznik kwitnie od maja nawet do września. Drobne, niebieskie kwiaty zebrane są w duże, wyjątkowo dekoracyjne kwiatostany. Jesienią na roślinie pojawiają się owoce - trzykomorowe torebki, w których znajdują się dość duże nasiona.

Prusznik - ciekawe odmiany

  • ‘Burkwoodii’ – odmiana o kwiatach w kolorze lawendowoniebieskim, gęstym pokroju, dość odporna na mróz,
  • ‘Yankee Point’ – odmiana o niewielkich rozmiarach (dorasta maksymalnie do 50 cm wysokości) i płożącym się pokroju, kwitnie na początku lata,
  • ‘Puget Blue’ – odmiana o kwiatach intensywnie niebieskich, pojawiających się wczesnym latem, dorastająca do 3 m wysokości,
  • ‘Topaze’ – odmiana o zwartym pokroju, gubiąca liście na zimę.

Prusznik - warunki uprawy

Prusznik lubi ciepłe i słoneczne stanowisko, dalekie od przeciągów. Dobrze, aby podłoże było żyzne, o pH oscylującym w granicy zasadowego. W naszych warunkach nie jest to krzew w pełni mrozoodporny. Nie toleruje stagnującej wody, podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne.

Prusznik - pielęgnacja

Większość odmian zimozielonych prusznika nadaje się wyłącznie do uprawy szklarniowej w Polsce. W naszym klimacie odmiany zrzucające liście na zimę wymagają dobrego okrywania na zimę. Roślinę należy umiarkowanie podlewać przez cały okres wegetacji, służy jej także zasilanie wiosną nawozem wieloskładnikowym. Roślina dobrze znosi cięcie i należy je wykonywać regularnie po przekwitnięciu kwiatostanów wraz z fragmentami zeszłorocznych pędów. Odmiany gubiące liście na zimę przycinamy wiosną.
Prusznik rozmnaża się przez wysiew nasion, jednak jest to proces dość skomplikowany. Odmiany zimozielone łatwiej rozmnażać przez sadzonki zdrewniałe, natomiast odmiany gubiące liście na zimę przez sadzonki zielne pobierane latem.

Prusznik - zastosowanie

Prusznik to roślina, która przykuje uwagę w każdym ogrodzie. Dobrze prezentuje się jako soliter. Należy eksponować go w miejscu widocznym. Pasuje zarówno do małych, jak i dużych ogrodów.  Odmiany o mniejszych rozmiarach z powodzeniem można uprawiać w pojemnikach ustawianych w sezonie na balkonach bądź tarasach, a na zimę zabieranych do pomieszczeń zabezpieczonych przed mrozem.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.