Prusznik - Ceanothus griseus

2020-07-16 15:43

Prusznik pochodzi z z ciepłych rejonów Ameryki Północnej i Środkowej. Wyhodowano liczne odmiany prusznika. W Polsce roślina ta jest jeszcze mało znana. W naszych warunkach klimatycznych zazwyczaj nie przetrzymują zim. Należy do rodziny szakłakowatych (Rhamnaceae).

Prusznik
Autor: www.thinkstockphotos.com Prusznik

Spis treści

  1. Prusznik - opis
  2. Prusznik - ciekawe odmiany
  3. Prusznik - warunki uprawy
  4. Prusznik - pielęgnacja
  5. Prusznik - zastosowanie

Prusznik - opis

Prusznik to krzew o wzniesionym, luźnym pokroju. W naszym klimacie osiąga od 30 cm do maksymalnie 2 m wysokości (w naturalnych warunkach może mieć nawet 4 m!), wszystko zależy od odmiany. Liście prusznika są ciemnozielone, skórzaste, mogą być podłużne lub jajowate, niektóre odmiany mają liście omszone od spodu. Odmiany prusznika dzielą się na zimozielone i zrzucające liście na zimę. Prusznik kwitnie od maja nawet do września. Drobne, niebieskie kwiaty zebrane są w duże, wyjątkowo dekoracyjne kwiatostany. Jesienią na roślinie pojawiają się owoce - trzykomorowe torebki, w których znajdują się dość duże nasiona.

Prusznik - ciekawe odmiany

  • ‘Burkwoodii’ – odmiana o kwiatach w kolorze lawendowoniebieskim, gęstym pokroju, dość odporna na mróz,
  • ‘Yankee Point’ – odmiana o niewielkich rozmiarach (dorasta maksymalnie do 50 cm wysokości) i płożącym się pokroju, kwitnie na początku lata,
  • ‘Puget Blue’ – odmiana o kwiatach intensywnie niebieskich, pojawiających się wczesnym latem, dorastająca do 3 m wysokości,
  • ‘Topaze’ – odmiana o zwartym pokroju, gubiąca liście na zimę.

Prusznik - warunki uprawy

Prusznik lubi ciepłe i słoneczne stanowisko, dalekie od przeciągów. Dobrze, aby podłoże było żyzne, o pH oscylującym w granicy zasadowego. W naszych warunkach nie jest to krzew w pełni mrozoodporny. Nie toleruje stagnującej wody, podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne.

Prusznik - pielęgnacja

Większość odmian zimozielonych prusznika nadaje się wyłącznie do uprawy szklarniowej w Polsce. W naszym klimacie odmiany zrzucające liście na zimę wymagają dobrego okrywania na zimę. Roślinę należy umiarkowanie podlewać przez cały okres wegetacji, służy jej także zasilanie wiosną nawozem wieloskładnikowym. Roślina dobrze znosi cięcie i należy je wykonywać regularnie po przekwitnięciu kwiatostanów wraz z fragmentami zeszłorocznych pędów. Odmiany gubiące liście na zimę przycinamy wiosną. Prusznik rozmnaża się przez wysiew nasion, jednak jest to proces dość skomplikowany. Odmiany zimozielone łatwiej rozmnażać przez sadzonki zdrewniałe, natomiast odmiany gubiące liście na zimę przez sadzonki zielne pobierane latem.

Prusznik - zastosowanie

Prusznik to roślina, która przykuje uwagę w każdym ogrodzie. Dobrze prezentuje się jako soliter. Należy eksponować go w miejscu widocznym. Pasuje zarówno do małych, jak i dużych ogrodów.  Odmiany o mniejszych rozmiarach z powodzeniem można uprawiać w pojemnikach ustawianych w sezonie na balkonach bądź tarasach, a na zimę zabieranych do pomieszczeń zabezpieczonych przed mrozem.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia V - IX
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój wzniesiony
Pokrój luźny
Wysokość 30 cm - 2 m
Jak sadzić drzewa i krzewy