Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Porzeczka złota

Ribes aureum
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, rozłożysty, krzaczasty
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Porzeczka złota pochodzi z zachodniej części Ameryki Północnej. Jest rozpowszechniona zwłaszcza na terenie całej Europy. W Polsce jest bardzo popularna, można ją spotkać zarówno w ogrodach prywatnych, jak i w zieleni miejskiej. Należy do rodziny agrestowatych (Grossulariaceae).

Porzeczka złota - opis

Porzeczka złota to krzew ozdobny, osiągający od 2 do 3 m wysokości wysokości. Ma wzniesiony i lekko rozłożysty pokrój, jednak pędy są słabo rozgałęzione. Roślina wytwarza podziemne rozłogi. Liście są trójklapowe, delikatnie ząbkowane, przy nasadzie klinowate lub sercowate. Są ozdobą ogrodu nawet jesienią, ponieważ przebarwiają się wtedy na kolor czerwony, żółty a nawet fioletowy. Okres kwitnienia porzeczki złotej przypada na maj (jeśli sprzyja pogoda) lub czerwiec. Roślina kwitnie obficie, zebrane w grona jasnożółte kwiaty są wyjątkowo miododajne i przyjemnie pachną, co za tym idzie przyciągają wszelkie owady, zwłaszcza pszczoły. Latem na roślinie pojawiają się owoce: ciemnobrązowe lub czarne kuliste jagody, wewnątrz których znajduje się dużo, małych, okrągłych nasion. Krzew również w okresie owocowania wydziela przyjemny zapach.

Porzeczka złota - warunki uprawy

Porzeczka złota nie jest trudna i wymagająca w uprawie. Najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Podłoże powinno być lekko kwaśne i umiarkowanie żyzne (najlepiej piaszczysto-gliniaste). Nie zapominajmy o regularnym i zrównoważonym podlewaniu krzewu, ponieważ pomimo tego, że roślina znosi krótkotrwałe okresy suszy, brak wody w okresie kwitnienia i owocowania zmniejsza zdecydowanie plon. porzeczka złota jest odporna na mróz .

Porzeczka złota - pielęgnacja

Porzeczka złota nie toleruje przesadzania, wynika to z tego, że jej korzenie dość wolno się regenerują i każde uszkodzenie może stać się przyczyną zamierania krzewu. Już podczas sadzenia warto podłoże wzmocnić kompostem. Zabieg ten należy powtarzać co 2 lata, aby utrzymać glebę na dobrym, żyznym poziomie. Porzeczka złota dobrze znosi cięcie, do tego rośnie "niesfornie", dlatego warto ją przycinać i formować. Pierwsze cięcie wykonujemy po upływie 3 lat od posadzenia. Termin przycinania to okres po kwitnieniu, a jeśli zależy nam na owocach to nawet po owocowaniu. Ściółkowanie ziemi pod krzewem ograniczy rozwój chwastów oraz zmniejszy parowanie wody z podłoża. Porzeczkę złotą rozmnaża się przez wysiew nasion, przez sadzonki zdrewniałe, półzdrewniałe oraz rozłogi.

Porzeczka złota - zastosowanie

Porzeczka złota idealnie nadaje się na żywopłoty. Ze względu na ładny i intensywny zapach, warto sadzić ją w miejscach widocznych i często odwiedzanych przez ludzi. Dobrze wygląda posadzona przy oknach lub wzdłuż chodników. Często można ja spotkać w zieleni miejskiej, ponieważ wykazuje dużą odporność na zanieczyszczenia powietrza. Przeważnie sadzi się ją w grupach. Owoce porzeczki złotej są jadalne, bogate w witaminę C. Krzew jest używany jako podkładka do szczepienia innych roślin.

Poznaj inne ozdobne porzeczki:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.