Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Piwonia krzewiasta

Paeonia suffruticosa = Paeonia arborea
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: 1 m - 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Piwonia krzewiasta (drzewiasta) pochodzi z Chin, gdzie rośnie dziko. W Polsce znana jest jako roślina ozdobna, od lat obecna w szkółkach roślin ozdobnych. Należy do rodziny piwoniowate (Paeoniaceae).

Piwonia krzewiasta - opis

Piwonia drzewiasta osiąga od 1 do 4 m wysokości. Okazy w Chinach przyjmują postacie drzew - zwartych i rozłożystych. Jednak te występujące w Polsce nie osiągają maksymalnych rozmiarów i przyjmują kształt krzewów. U tych dorosłych okazów łodyga drewnieje. Co jakiś czas roślina wydaje z pąków szczytowych i kątowych zielono lub czerwonozielone łodygi, które po przekwitnięciu już drewnieją. Na jednej łodydze zawsze znajduje się przynajmniej jeden pąk kwiatowy.

Pędy są wzniesione, z czasem przeginają się. Liście są nieparzystopierzaste, składają się z małych listków, które na spodniej blaszki są lekko owłosione. Listki są zielone, a jesienią przebarwiają się na żółto i czerwono.

Piwonia krzewiasta kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są okazałe i duże, przeważnie półpełne, choć istnieją też odmiany o kwiatach pełnych. Okwiat składa się z postrzępionych, okrągłych płatków o barwie białej, różowej lub czerwonej. Owoce pojawiają się w sierpniu - są to mieszki prostokątnego kształtu. Roślina ma silne i zgrubiałe, bulwiaste korzenie, które rosną nawet do 1 m w głąb ziemi.
Piwonię drzewiastą bardzo często szczepi się na bulwach piwonii chińskiej lub lekarskiej, gdyż one są bardziej odporne na suszę.

Piwonia krzewiasta - warunki uprawy

Piwonia drzewiasta jest trudna w uprawie. Roślina jest niezwykle wrażliwa na niskie temperatury, zalecane jest sadzenie jej w cieplejszych rejonach Polski. Preferuje stanowiska ciepłe, słoneczne lub półcieniste, osłonięte od wiatrów. Ma wysokie wymagania co do gleby - powinna ona być żyzna, próchnicza, przepuszczalna, pulchna i umiarkowanie wilgotna. Konieczna jest wysoka zasobność w składniki pokarmowe oraz pH obojętne lub lekko zasadowe. Uprawie nie sprzyja podłoże kwaśne, zimne, podmokłe, ciężkie czy też piaszczyste, jałowe i przesuszone.

>>Przeczytaj też: Piwonia krzewiasta – gdzie i jak sadzić, jak pielęgnować peonię krzewiastą

Piwonia krzewiasta - pielęgnacja

Ze względu na wysoką wrażliwość na mróz okrywanie krzewów piwonii krzewiastej na zimę agrowłókniną bądź słomą jest konieczne. Przekwitłe kwiaty dobrze jest regularnie usuwać. Jeżeli miejsce, w którym chcemy posadzić piwonię ma kwaśne podłoże, konieczne jest wapnowanie (w celu podwyższenia pH gleby). Regularne i umiarkowane podlewanie, zwłaszcza w okresie kwitnienia, przedłuża kwitnienie. Roślina wymaga zasilania na wiosnę nawozem organicznym, najlepiej kompostem. Piwonie drzewiastą rozmnaża się przez podział bulwiastych korzeni lub przez wysiew nasion.

>>Przeczytaj też: Piwonie (peonie): jak i kiedy przesadzać piwonie

Piwonia krzewiasta - zastosowanie

Piwonia drzewiasta to bardzo atrakcyjna roślina. Dobrze prezentuje się jako pojedyncza roślina lub w grupie na tle zadbanego trawnika. Pasuje także do nasadzeń pośród drzew iglastych czy innych krzewów. Często sadzi się ją w ogrodach w stylu japońskim. Nadaje się na kwiat cięty.

Poznaj też:

Tekst: Martyna Cieslińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.