Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Pigwowiec pośredni ‘Nicoline’

Chaenomeles x superba ‘Nicoline’
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: krzaczasty, okrywowy
Wysokość: 50 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Pigwowiec pośredni ‘Nicoline’ tworzy niewysokie, szeroko rozrastające się krzewy. Osiąga do1 m wysokości i powyżej 1 m szerokości. Przyrasta około 10 cm rocznie. Jego silne, cierniste pędy początkowo są wzniesione, z czasem pokładają się. Liście są ciemnozielone, błyszczące, eliptyczne, na końcach zaostrzone, nieznacznie ząbkowane, na pędach ustawione naprzemiennie, mają duże przylistki. Na zimę liście opadają.
Pigwowiec pośredni ‘Nicoline’ zakwita obficie w kwietniu i kwitnie do maja, często powtarza kwitnienie w sierpniu. Duże kwiaty o intensywnie czerwonym kolorze i żółtych pylnikach są pojedyncze lub podwójne, pojawiają się na pędach dwuletnich i starszych. Kwiaty mają bardzo krótkie szypułki, co sprawia wrażenie, jakby wyrastały bezpośrednio z pędów. We wrześniu pigwowiec zawiązuje jabłkowate owoce – aż do osiągnięcia dojrzałości są twarde, początkowo zielone, po dojrzeniu jaskrawożółte. Dojrzałe owoce nadają się na przetwory (nalewki, syropy) i jako dodatek do herbaty.

Pigwowiec pośredni ‘Nicoline’ jest mało podatny na choroby, toleruje słabsze gleby, jest odporny na okresową suszę i warunki miejskie. Najlepiej rośnie, kwitnie i owocuje na lekko wilgotnych, żyznych, próchniczych, przepuszczalnych, ciepłych glebach i na słonecznych stanowiskach. Dość odporny na mróz.  Strefa mrozoodporności 5a. Raz na kilka lat, wczesną wiosną, należy przeprowadzić wiosenne cięcie odmładzające (usunąć pędy stare, chore, suche i krzyżujące się).

Pigwowiec pośredni ‘Nicoline’ to doskonały krzew na tereny zieleni, do ogrodów przydomowych i parków w stylu naturalistycznym. Nadaje się na rabaty, wysokie obwódki i słoneczne skarpy oraz do ogrodów skalnych. Można go sadzić w grupach jednoodmianowych oraz w połączeniu z innymi gatunkami krzewów i bylinami. Roślinę rozmnaża się przez sadzonki (zielne, półzdrewniałe i zdrewniałe) pobierane po kwitnieniu (VI/VII), przez odkłady oraz przez szczepienie i okulizację na podkładkach.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.