Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Pigwowiec pośredni ‘Elly Mossel’

Chaenomeles × superba ‘Elly Mossel’
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: krzaczasty, okrywowy
Wysokość: do 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Pigwowiec pośredni Elly Mossel

Pigwowiec pośredni jest jednym z ciekawszych krzewów ozdobnych uprawianych w ogrodach. Należy do rodziny różowatych i ma kilka interesujących odmian, a wśród nich odmianę ‘Elly Mossel’.

Pigwowiec – odmiany

Pigwowiec pośredni ‘Elly Mossel’ jest niewysokim, dość rozłożystym krzewem i – podobnie jak gatunek – dorasta do około 1,5 m wysokości. Pędy krzewu są zdrewniałe, nieregularnie rozgałęzione i pokryte niewielkimi, owalnymi, zielonymi liśćmi (opadającymi na zimę) oraz ostrymi, cienkimi kolcami.
Największą ozdobą odmiany ‘Elly Mossel’ są liczne, krwistoczerwone, dość duże kwiaty. Pigwowiec pośredni ‘Elly Mossel’ kwitnie wczesną wiosną (kwiecień–maj), a czasami także późnym latem. Po ich przekwitnieniu na pędach rozwijają się niewielkie, ale bardzo dekoracyjne, kuliste, żółte owoce, przypominające wyglądem jabłka. Są wprawdzie twarde i cierpkie, jednak znakomicie nadają się na przetwory.

Pigwowiec – wymagania

Pigwowiec ‘Elly Mossel’ wymaga stanowisk słonecznych, ciepłych i zacisznych. Jest wprawdzie dość tolerancyjny w stosunku do podłoża (znosi gleby słabsze i suche), ale zdecydowanie lepiej rośnie na glebie żyznej, zasobnej w składniki pokarmowe, umiarkowanie wilgotnej i dobrze uprawionej.

Pigwowiec – przycinanie i rozmnażanie

Chaenomeles ‘Elly Mossel’ dobrze znosi przycinanie, więc kiedy zbyt mocno się zagęści, wiosną można odpowiednio go uformować. Pigwowiec pośredni ‘Elly Mossel’ najlepiej rozmnażać za pomocą rozłogów, gdyż nasiona nie zawsze powtarzają cechy egzemplarza matecznego.

Chaenomeles superba Elly Mossel w ogrodzie

Pigwowiec pośredni ‘Elly Mossel’ może być sadzony w grupach, tworząc niewysoki żywopłot lub być wykorzystywany w kompozycjach rabatowych i ogródkach skalnych. Dobrze sprawdza się też jako roślina okrywowa.

Poznaj inne pigwowce:

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.