Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Pigwowiec pośredni ‘Crimson and Gold’

Chaenomeles × superba ‘Crimson and Gold’
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: krzaczasty, okrywowy
Wysokość: do 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: ciemnoczerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Pigwowiec pośredni, należący do rodziny różowatych, jest jednym z popularniejszych krzewów ozdobnych sadzonych w ogrodach. Posiada kilka interesujących odmian, a jedną z cenniejszych jest ‘Crimson and Gold’.
Pigwowiec pośredni ‘Crimson and Gold’ to odmiana nieco niższa niż gatunek, osiągająca około 1 m wysokości, ale dość rozłożysta (około 2 m szerokości). Największym walorem ozdobnym tej odmiany pigwowca pośredniego są duże, ciemnoczerwone kwiaty, których barwę dodatkowo podkreślają intensywnie żółte pylniki, znajdujące się wewnątrz płatków korony.
Pigwowiec pośredni ‘Crimson and Gold’ kwitnie obficie wczesną wiosną (kwiecień–maj) – krzew w tym okresie wygląda niezwykle efektownie. Po przekwitnieniu na pędach rozwijają się niewielkie, twarde i cierpkie owoce, przypominające wyglądem jabłka. Owoce początkowo są zielone, jednak w miarę dojrzewania zmieniają barwę na żółtą i także stanowią dekorację rośliny.
Zdrewniałe pędy pigwowca są brązowe i nieregularnie rozgałęzione oraz pokryte niewielkimi, owalnymi, ciemnozielonymi liśćmi, opadającymi na zimę. Na pędach luźno wyrastają także ostre, kilkucentymetrowe kolce.
Pigwowiec pośredni ‘Crimson and Gold’ najlepiej sprawdza się jako roślina okrywowa lub przeznaczona na niskie żywopłoty. Może być też wykorzystywany w kompozycjach rabatowych i ogródkach skalnych. Jego owoce nadają się na przetwory.
Pigwowiec pośredni ‘Crimson and Gold’ najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i ciepłych, ale jest dość tolerancyjny w stosunku do podłoża. Znosi większość typowych gleb (również jałowych i suchych), jednak na podłożu żyznym, stosunkowo wilgotnym i dobrze uprawionym będzie wyglądał znacznie ładniej niż na suchym i jałowym. Dobrze znosi niskie temperatury.
Pigwowiec pośredni ‘Crimson and Gold’ najlepiej rozmnaża się za pomocą rozłogów.

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.