Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Pigwowiec pośredni ‘Clementine’

Chaenomeles x superba ‘Clementine’
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: krzaczasty, okrywowy
Wysokość: 50 cm - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: pomarańczowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Pigwowiec pośredni ‘Clementine’ to niezbyt wysoki, luźny, rozłożysty, szeroko rozrastający się krzew, osiągający do1,5 m wysokości i powyżej 1,5 m szerokości. Przyrasta około 10 cm rocznie. Jego silne, cierniste pędy są początkowo wzniesione, z czasem szeroko rozpostarte, pokładające się po ziemi. Liście są ciemnozielone, błyszczące, eliptyczne, na końcach zaostrzone, o nieznacznie ząbkowanych blaszkach liściowych, na pędach ustawione naprzemiennie, mają duże przylistki. Na zimę liście opadają.

Pigwowiec pośredni ‘Clementine’ zakwita obficie już w kwietniu i kwitnie do maja, często powtarza kwitnienie w sierpniu. Kwitnie na pędach dwuletnich i starszych. Kwiaty są pomarańczowe, bardzo duże, najczęściej pojedyncze, o intensywnie żółtych pylnikach i bardzo krótkich szypułkach (sprawia to wrażenie, jakby wyrastały bezpośrednio z pędów). Po zapyleniu, we wrześniu, pigwowiec zawiązuje kuliste lub owalne bezszypułkowe owoce, początkowo zielone, po dojrzeniu jaskrawo żółte, aż do osiągnięcia całkowitej dojrzałości są twarde. Dojrzałe owoce doskonale nadają się na przetwory (nalewki, syropy) i jako dodatek do herbaty (zamiast cytryny).

Pigwowiec pośredni ‘Clementine’ jest mało podatny na choroby, toleruje słabsze gleby i okresową suszę, jest odporny na warunki miejskie. Najlepiej jednak rośnie, kwitnie i owocuje na lekko wilgotnych, żyznych, próchniczych, przepuszczalnych, ciepłych glebach i słonecznych stanowiskach. Dość odporny na mróz. Strefa mrozoodporności 5a.
Raz na kilka lat, wczesną wiosną, należy przeprowadzić cięcie odmładzające (usunąć pędy stare, chore, suche i krzyżujące się). Poza tym odmiana ta nie wymaga wiele zabiegów pielęgnacyjnych.

Pigwowiec pośredni ‘Clementine’
to doskonały krzew na tereny zieleni w miastach oraz do ogrodów przydomowych i parków w stylu naturalistycznym. Świetnie nadaje się na rabaty, niskie żywopłoty i szpalery, słoneczne skarpy oraz do ogrodów skalnych. Dobrze wygląda zarówno sadzony w grupach jednoodmianowych, jak też w połączeniu z innymi gatunkami krzewów lub bylin. Można go rozmnażać przez sadzonki (zielne, półzdrewniałe i zdrewniałe) pobierane po kwitnieniu (VI/VII), przez odkłady wyrastające i odcięte od rośliny matecznej oraz przez szczepienie i okulizację na podkładkach.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.