Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Pigwowiec pośredni

Chaenomeles × superba
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty, krzaczasty, lekko płożący się
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: pomarańczowa, szkarłatna, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Pigwowiec pośredni to mieszaniec dwóch gatunków: pigwowca japońskiego i pigwowca okazałego. Można go spotkać w Japonii, Chinach i na terenie całej Europy. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

>>Przeczytaj też: Pigwowce – gatunki uprawiane w ogrodach, wymagania i pielęgnacja pigwowców

Pigwowiec pośredni - opis

Pigwowiec pośredni to dość niski krzew, który osiąga od 1 do 2 m wysokości. Pokrój rośliny jest krzaczasty, rozłożysty, lekko płożący się. Pędy są gęste, pokryte drobnymi kolcami. Jajowate lub eliptyczne liście, na pędach ustawione naprzemiennie, mają ciemnozielony kolor i lekko się błyszczą. Okres kwitnienia pigwowca pośredniego przypada od maja do czerwca. Kwiaty są wyjątkowo dekoracyjne: dość duże, w kolorze szkarłatnoczerwonym. Pigwowcowi zdarza się powtórzyć kwitnienie latem. Jesienią na krzewie pojawiają się owoce: kuliste, początkowo zielone, z czasem stają się żółte.

Ciekawe odmiany pigwowca pośredniego:

  • ‘Nicole’ – odmiana szeroko rozrastająca się, o pomarańczowoczerwonych kwiatach,
  • ‘EllyMossel’ – odmiana o dużych, krwistoczerwonych kwiatach; odnajdzie się nawet na mało żyznym i suchym podłożu,
  • ‘Crimson and Gold’ – jedna z najniższych odmian pigwowca pośredniego, dorasta do 1 m wysokości, idealna do małych ogrodów.

Pigwowiec pośredni - warunki uprawy

Pigwowiec pośredni nie jest trudny w uprawie. Dobrze rośnie w miejscach słonecznych i półcienistych oraz ciepłych. Lubi podłoże żyzne i przewiewne, stale wilgotne. Najlepiej, gdy pH gleby jest obojętne. Roślina poradzi sobie nawet w słabym podłożu, jeżeli będzie miała duży dostęp do słońca. Krzew jest odporny na mróz oraz zanieczyszczenia powietrza.

>>Przeczytaj też: Czy pigwowce trzeba przycinać? Cięcie różnych gatunków pigwowców

Pigwowiec pośredni - pielęgnacja

Pigwowiec pośredni raz na jakiś czas wymaga przycinania - trzeba skracać zwłaszcza starsze pędy. Pamiętajmy, aby ten zabieg wykonywać w rękawiczkach (roślina posiada kolce). Młode krzewy na wiosnę warto zasilać dobrze rozłożonym kompostem, zwiększy to liczbę kwiatów na roślinie. Pigwowca pośredniego najczęściej rozmnaża się przez sadzonki półzdrewniałe (pobierane latem) lub przez odkłady.

>>Przeczytaj też: Pigwa i pigwowiec. Czy to ta sama roślina?

Pigwowiec pośredni - zastosowanie

Pigwowiec pośredni nadaje się zarówno do małych, jak i większych ogrodów. To idealna roślina na rabaty założone na skarpie. Dobrze wygląda jako pojedynczy krzew na tle trawnika, ale równie dobrze prezentuje się w grupie innych gatunków pigwowca, np. w żywopłocie. Owoce pigwowca pośredniego wykorzystywane są w ziołolecznictwie oraz w gastronomii.

Poznaj inne pigwowce:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.