Pigwowiec okazały - Chaenomeles speciosa

2022-03-24 12:59

Pigwowiec okazały pochodzi z Azji (Japonii i Chin). To jeden z najpopularniejszych gatunków pigwowca, również w Polsce. Często uprawiany jest w przydomowych ogródkach oraz parkach miejskich. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

Pigwowiec okazały
Autor: www.gettyimages.com Pigwowiec okazały

Spis treści

  1. Pigwowiec okazały - opis
  2. Pigwowiec okazały - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Pigwowiec okazały - zastosowanie

Pigwowiec okazały - opis

Pigwowiec okazały to krzew liściasty o wzniesionym, wyprostowanym pokroju. Może osiągać od 120 cm nawet do 200 cm wysokości. Pędy są dość sztywne, mają długie (na 1 cm) ciernie. Liście są intensywnie zielone, jajowatego kształtu. Największą ozdobą rośliny są kwiaty. Okres kwitnienia pigwowca okazałego przypada od kwietnia do maja, istnieją odmiany powtarzające kwitnienie latem. Kwiaty są duże, pełne lub półpełne, pachnące.

Kolor kwiatów najczęściej jest biały, żółty, zielonkawy, ale znane są także odmiany o kwiatach pomarańczowych, czerwonych lub różowych. W okresie jesiennym na roślinie pojawiają się owoce. Mają one spore rozmiary, kolor żółty i owalny kształt. Przypominają twarde, lekko nieforemne jabłka. Są jadalne, mają zastosowanie w przetwórstwie spożywczym oraz w medycynie niekonwencjonalnej. Wewnątrz owoców znajdują się nasiona w kolorze brązowym.

Ciekawe odmiany pigwowca okazałego:

  • ‘Simonii’ – młode pędy w kolorze ciemnoczerwonym i kwiatach intensywnie czerwonych,
  • ‘Yukigoten’ – kwiaty pełne, duże w kolorze kremowym.

Pigwowiec okazały - warunki uprawy i pielęgnacja

Pigwowiec okazały sprawdzi się w miejscach słonecznych jak i półcienistych. Nie jest wymagający co do podłoża: gleba powinna być umiarkowanie żyzna (choć nawet przy słabym podłożu roślina radzi sobie dobrze) oraz średniej wilgotności. Pigwowiec okazały jest bardzo wytrzymały na mróz, szkodniki oraz choroby.

Często potocznie nazywa się go "stalową rośliną". Pigwowiec okazały uprawiany w gruncie nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto podlewać go tylko podczas suszy. Podczas zwykłej pogody radzi sobie z powodzeniem. Bardzo dobrze znosi cięcie, dlatego nadaje się do formowania. Rozmnaża się przez wysiew nasion i przez sadzonkowanie pędów z tzw. piętką.

Pigwowiec okazały - zastosowanie

Pigwowiec okazały bardzo dobrze sprawdzi się w ogródku przydomowym. Posadzony w grupie może być dobrym tłem dla innych niższych roślin. Sprawdza się także jako pojedynczy okaz - jest najbardziej atrakcyjny w okresie kwitnienia. Można formować go w drzewko bonsai - nadaje ogrodom japoński charakter.

Poznaj inne pigwowce:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Wysokość 1,2 m - 2 m
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wyprostowany
Pokrój wzniesiony