Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak

Pigwowiec japoński

Chaenomeles japonica
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty, krzaczasty
Wysokość: do 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - IV
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Pigwowiec japoński pochodzi z Japonii. Zaliczany jest do rodziny różowatych (Rosaceae).

Pigwowiec japoński - opis

Pigwowiec japoński to niski, rozłożysty krzew o ciernistych pędach, dorastający do 1 m wysokości. Liście pigwowca japońskiego są ciemnozielone, ząbkowane, a kwiaty ceglastoczerwone, zebrane w grupach po 2-4, miododajne. Pojawiają się przed rozwojem liści - już w marcu-kwietniu, osadzone wzdłuż pędów wieloletnich. Owoce pigwowca japońskiego są żółte, płaskokuliste, przyjemnie pachną.

>>Przeczytaj też: Pigwa i pigwowiec. Czy to ta sama roślina?

Pigwowiec japoński - uprawa

Pigwowiec japoński lubi stanowiska słoneczne lub częściowo zacienione (ale im więcej cienia, tym słabiej kwitnie). Nie ma specjalnych wymagań, toleruje wiele typów gleb. Rośnie nawet na dość jałowych i suchych, choć preferuje wilgotne. Odczyn gleby powinien być obojętny lub zasadowy. W surowe zimy może przemarzać, ale odrasta po ścięciu martwych pędów. Jeżeli chcemy ograniczać rozrastanie się krzewu lub korygować jego pokrój, możemy przyciąć pędy po kwitnieniu. Źle znosi przesadzanie. Toleruje zanieczyszczone miejskie powietrze.

>>Przeczytaj też: Czy pigwowce trzeba przycinać? Cięcie różnych gatunków pigwowców

Pigwowiec japoński - zastosowanie w ogrodzie, owoce na przetwory

Krzew ten nadaje się na niskie żywopłoty, na rabaty i do małych ogrodów. Jest nie tylko rośliną ozdobną - jego owoce są jadalne: nadają się na przetwory, można z nich sporządzać aromatyczne konfitury i nalewki. Można też dodawać je do kompotów i do herbaty.

Pigwowiec japoński – odmiany

  • 'Cido' - dorasta do 1 m wysokości przy 2 m szerokości; pędy bez cierni; bardzo obficie kwitnie (kwiaty pomarańczowe) i owocuje. Jest to jedna z odmian pigwowców o wyjątkowo dużych owocach,
  • 'Pinc Lady' - dorasta do 1,5 m wysokości; kwiaty różowe,
  • 'Red Joy' - osiąga 0,5-0,8 m wysokości; pędy dość cienkie, z ostrymi cierniami; liście niewielkie, ciemnozielone i błyszczące; kwiaty malinowoczerwone, półpełne lub pełne.

Poznaj inne pigwowce:

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.