Pigwowiec chiński - Chaenomeles sinensis

2020-07-16 15:44

Pigwowiec chiński pochodzi z Chin, choć popularny jest w całej Azji. W Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

Pigwowiec chiński
Autor: www.gettyimages.com Pigwowiec chiński

Spis treści

  1. Pigwowiec chiński - opis
  2. Pigwowiec chiński - warunki uprawy i pielęgnacji
  3. Pigwowiec chiński - zastosowanie

Pigwowiec chiński - opis

Pigwowiec chiński uznawany jest za duży krzew lub małe drzewo. Ma wzniesiony i krzaczasty pokrój, jest bardzo podobny do pigwowca japońskiego, ale nie ma kolców. Mylony jest również z pigwą. Pigwowiec chiński osiąga duże rozmiary - dorasta nawet do 5 m wysokości (w krajach azjatyckich może być jeszcze wyższy). Pędy są dość sztywne, liście zielone jajowatego kształtu, z piłkowaną blaszką liściową. Liście jesienią przebarwiają się na piękny czerwony kolor. Okres kwitnienia pigwowca chińskiego trwa od maja do czerwca. Kwiaty są pojedyncze, duże, jasnoróżowe, mają pięć płatków. Owoce pojawiają się późnym latem i jesienią, są duże, owalne, żółte, przypominają zaokrągloną gruszkę albo cytrynę. Są jadalne (bogate w makro- i mikroelementy) i bardzo piękne pachną. Wewnątrz owoców znajdują się ciemnobrązowe nasiona.

>>Przeczytaj też: Czy pigwowce trzeba przycinać? Cięcie różnych gatunków pigwowców

Pigwowiec chiński - warunki uprawy i pielęgnacji

Pigwowiec chiński lubi miejsca słoneczne lub półcieniste, jednak bezwzględnie powinny to być miejsca zaciszne. Podłoże powinno być żyzne, bogate w próchnicę i dość wilgotne, najlepiej o odczynie lekko kwaśnym. Pigwowiec chiński nie jest tak odporny na mróz jak pigwowiec okazały, dlatego - zwłaszcza młode okazy - lepiej okrywać na zimę. Roślina tworzy płytki system korzeniowy, dlatego warto utrzymywać wysoką wilgotność podłoża. Jednak starajmy się jej nie zalewać, ponieważ szybko prowadzi to do chorób grzybowych. Na wiosnę warto roślinę wzmocnić nawozem organicznym kompostem lub obornikiem. Jeśli owoce przeznaczamy do spożycia, raczej odradzane jest stosowanie nawozów mineralnych. Pigwowiec chiński rozmnaża się przez sadzonki, a także przez wysiew nasion.

>>Przeczytaj też: Pigwa i pigwowiec. Czy to ta sama roślina?

Pigwowiec chiński - zastosowanie

Pigwowiec chiński wykorzystuje się w przemyślę gastronomicznym oraz jako składnik kosmetyków. Duże ozdobne kwiaty efektownie prezentują się na tle innych roślin. Roślina kwitnie dość późno co powoduje, że często jest już jednym z nielicznych krzewów kwitnących w tym czasie w ogrodzie. Często można spotkać ją w ogrodach botanicznych.

Poznaj inne pigwowce:

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Wysokość do 5 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów jasnoróżowa
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony