Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Pięknotka japońska

Callicarpa japonica
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: zwarty, okrągły
Wysokość: 1 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Pięknotka japońska (poładnia, kalikarpa) jak sama nazwa wskazuje pochodzi z Japonii, popularna jest także w Chinach i Tajlandii. W Polsce można ją spotkać jako roślinę ozdobną. Należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae).

>>Przeczytaj też: Krzewy ozdobne w ogrodzie: przegląd najpiękniejszych krzewów kwitnących, ozdobnych z liści i owoców

Pięknotka japońska - opis

Pięknotka japońska to wieloletni krzew liściasty o zaokrąglonym, zwartym pokroju. Jest mniejsza od bardziej popularnej pięknotki Bodiniera - w zależności od warunków osiąga od 1 do 3 m wysokości. Pędy rośliny są sztywne i dobrze rozgałęzione. Lancetowate, delikatnie piłkowane, zielone liście jesienią przebarwiają się na piękny żółty kolor,  czasem na lekko fioletowy. Okres kwitnienia pięknotki japońskiej przypada od lipca do sierpnia. Różowe lub białe, nieduże, przyjemnie pachnąc kwiaty zebrane są w baldachy. Późnym latem i jesienią na roślinie pojawiają się owoce - najbardziej ozdobny element rośliny - kuliste, fioletowe jagody zebrane w grona. Długo utrzymują się na roślinie, często do pierwszych przymrozków, a zdarza się, że nawet i całą zimę. Są idealnym pokarmem dla ptaków.

>>Przeczytaj też: Posadź w ogrodzie rośliny, których owoce to przysmak ptaków

Pięknotka japońska - warunki uprawy

Pięknotka japońska najlepiej rośnie w miejscu słonecznym, osłoniętym od wiatru. Poradzi sobie również w półcieniu, jednak w słońcu osiąga lepsze rozmiary i zawiązuje więcej owoców, na których ze względów ozdobnych bardzo nam zależy. Gleba powinna być żyzna i bogata w próchnicę i przepuszczalna, zbyt wapienne podłoże może być przyczyną słabego wybarwiania się owoców. Okazy mogą przemarzać, ale tylko ta część nadziemna, dlatego szybko się odbijają wiosną.

Pięknotka japońska - pielęgnacja

Pięknotka japońska wymaga regularnego podlewania przez cały okres wegetacji. Wskazane jest również nawożenie mineralne wieloskładnikowe - dobrze rozpocząć je przed kwitnieniem i powtarzać regularnie co miesiąc. Roślina owocuje na pędach jednorocznych, więc po zimie można ją delikatnie przyciąć. Można roślinę traktować jak typową bylinę i mocno ściąć na wiosnę tuż przy ziemi - szybko odbije. Młode pięknotki warto okryć na zimę, aby uniknąć uszkodzenia przez mróz. Pięknotkę japońską rozmnaża się przez wysiew nasion oraz przez sadzonki, pobierane jesienią.

Pięknotka japońska - zastosowanie

Pięknotka japońska to idealna roślina na rabaty, będzie dobrym tłem dla innych niższych roślin. Ze względu na wyjątkowo ozdobne owoce, warto pięknotkę posadzić w wyeksponowanym miejscu. Nadaje się również do uprawy w pojemniku, wtedy jednak na okres zimowy lepiej wstawić ją do pomieszczenia.

Poznaj też pięknotkę Bodiniera

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.