Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Pięknotka Bodiniera

Callicarpa bodinieri
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: do 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Pięknotka Bodiniera to krzew liściasty z rodziny werbenowatych (Verbenaceae) pochodzący z zachodnich i środkowych Chin. Największą ozdobą rośliny są dekoracyjne owocostany złożone z fioletowych okrągłych owoców. Pięknotka Bodiniera ma wzniesione, mocno ulistnione pędy. Krzew dorasta do 3 m wysokości i osiąga około 2 m szerokości. Liście mają lancetowaty kształt, ząbkowane brzegi i ostre wierzchołki, osiągają do 12 cm długości. Młode listki są lekko owłosione, starsze gładkie.
Pięknotka Bodiniera kwitnie na przełomie lipca i sierpnia. Jej mało atrakcyjne, owłosione kwiaty przekształcają się w początkowo zielone, pod koniec września i w październiku nabierające fioletowej barwy owoce – pestkowce o średnicy 3–5 mm, które pozostają na krzewie aż do świąt (do końca grudnia). Ze względu na krzyżowe zapylenie najlepiej posadzić obok siebie przynajmniej dwa egzemplarze rośliny.
Pięknotka Bodiniera nie jest odporna na mrozy. Dlatego najlepiej sadzić ją w miejscu osłoniętym od wiatru i nasłonecznionym, a przed zimą odpowiednio zabezpieczyć (pędy owinąć agrowłokniną, a podstawę krzewu okopczykować).
W miejscu półcienistym krzew będzie słabiej kwitł i owocował.
Podłoże dla pięknotki Bodiniera powinno być przepuszczalne, próchniczne, zasobne w składniki pokarmowe. Powinno też dobrze utrzymywać wilgoć. W sezonie krzewy należy zasilać.
Pięknotka Bodiniera dobrze reaguje na cięcie. W pierwszym roku po posadzeniu cięcie przeprowadza się nisko (nad 2-gą lub 3-cią parą oczek), by pobudzić roślinę do rozkrzewienia się. W drugim roku przeprowadza się cięcie formujące – wszystkie pędy przycina się o połowę długości oraz wycina te pędy, które rosną do środka krzewu. Od trzeciego roku wycina się 1/3 najstarszych pędów tuż przy ziemi oraz usuwa pędy martwe i uszkodzone.

Pięknotka Bodiniera nadaje się do uprawy w pojemnikach, pod warunkiem, że na zimę przeniesiona zostanie do zabezpieczonego przed mrozem pomieszczenia.
Pięknotkę Bodiniera można rozmnażać za pomocą nasion (wymagają stratyfikacji), odkładów lub sadzonek półzdrewniałych (pobieranych latem).
Pięknotkę Bodiniera najlepiej sadzić w ogrodzie w niedużych grupach na jednolitym tle (np. trawnika), ponieważ wtedy dobrze widoczne będą dekoracyjne owoce rośliny. Pędy z owocami nadają się do suchych bukietów.

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.