Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Pięciornik Tonga

Potentilla × tonguei
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący
Wysokość: do 10 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: morelowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VIII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Pięciornik Tonga to jeden z mniej znanych pięciorników. Jego płożące pędy dorastają do około 30 cm szerokości i nie przekraczają zwykle 10 cm wysokości. Pięciornik Tonga ma nieduże, zielone liście (złożone z 3–5 ząbkowanych listków), przypominające wyglądem liście poziomki. Jego kwiaty są niewielkie, pięciopłatkowe, o morelowym kolorze, zwykle pojawiają się na roślinie latem (sierpień) i sukcesywnie rozwijają się aż do jesieni (październik). Kwiaty pięciornika Tonga są wprawdzie dość delikatne, ale ich dodatkową ozdobą jest ciemniejsza, bordowo-czerwona obwódka wewnątrz korony, która skutecznie przyciąga uwagę.
Pięciornik Tonga jest rośliną idealną na skalniaki bądź do obsadzania niewielkich murków. Aby pięciornik Tonga mógł prawidłowo się rozwijać i obficie kwitnąć, należy mu zapewnić stanowisko słoneczne oraz przepuszczalną, niezbyt żyzną i umiarkowanie wilgotną glebę. Najlepszym sposobem na rozmnażanie pięciornik Tonga jest podział dorosłego egzemplarza, gdyż pięciorniki uzyskane za pomocą siewu nasion mogą nie powtarzać cech rośliny matecznej.

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.