Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Pięciornik krzewiasty ‘Red Ace’ = ‘Bloace’

Potentilla fruticosa ‘Red Ace’ = ‘Bloace’
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: krzaczasty, gęsty, płaskokulisty
Wysokość: 50 cm - 75 cm
Barwa liści/igieł: szarozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: pomarańczowa, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - X
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Pięciornik krzewiasty ‘Red Ace’ to angielska odmiana krzewu liściastego z rodziny różowatych (Rosaceae). Rośnie dość wolno i tworzy niezbyt wysokie (50–75 cm), gęste, rozłożyste (około 1 m szerokości) krzewy. Z wiekiem, zewnętrzne pędy zaczynają się pokładać na powierzchni gleby. Pędy są dość delikatne, początkowo jedwabiście owłosione, z czasem pokrywają się postrzępioną, brunatnoszarą korą. Liście pierzastozłożone z 5–7 siedzących, eliptycznych, całobrzegich listków, są jasnozielone, obficie pokryte z obu stron szarymi włoskami, co daje efekt szarozielonego ulistnienia. Na zimę liście opadają.

Pięciornik krzewiasty ‘Red Ace’ zakwita obficie niekiedy już w maju i często kwitnie nieprzerwanie aż do października. Kwiaty są pięciopłatkowe, duże (do 4,5 cm średnicy), pojedyncze, o licznych żółtych pylnikach i słupkach, wyrastają zazwyczaj pojedynczo na szczytach pędów. Roślina zakwita na pędach dwuletnich i starszych. Wiosną kwiaty są jaskrawe, karminowoczerwone, latem stają się pomarańczowożółte (bledną podczas upałów i suszy), by ponownie przybrać intensywny kolor jesienią.

Pięciornik krzewiasty ‘Red Ace’ jest mało podatny na choroby. Najlepiej rośnie, kwitnie i owocuje na lekko wilgotnych, przepuszczalnych, gliniasto-piaszczystych lub piaszczystych glebach o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Może rosnąć i w półcieniu, i w słońcu – na stanowiskach słonecznych i suchych jego kwiaty stają się pomarańczowożółte, a w miejscach półcienistych i wilgotniejszych – pozostają karminowoczerwone (w takich warunkach kwitnienie jest też dłuższe). Całkowicie odporny na mróz. Strefa mrozoodporności 4.
Raz na kilka lat, wczesną wiosną należy przeprowadzić wiosenne cięcie odmładzające.
Pięciornik krzewiasty ‘Red Ace’ nadaje się na rabaty i niskie żywopłoty, można go sadzić na skarpach i skalniakach. Możne być też sadzony w większych pojemnikach, pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą.
Roślinę rozmnaża się przez sadzonki zdrewniałe, pobierane późną jesienią (po opadnięciu liści). Sadzonki dołuje się w wilgotnym piasku, w chłodnym miejscu (ale o temp. powyżej 0 st. C), a wiosną wysadza do doniczek lub do gruntu.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.