Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Pięciornik krzewiasty

Potentilla fruticosa
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: zaokrąglony, zwarty
Wysokość: 30 cm - 1,2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, biała, pomarańczowa, żółta, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - X
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Pięciornik krzewiasty jest krzewem z rodziny różowatych Rosaceae. Występuje w Ameryce północnej, Azji i Europie sporadycznie od Pirenejów po Francję, do Wielkiej Brytanii i południowej Szwecji.

>>Przeczytaj też: Pięciornik krzewiasty - pięknie kwitnący i łatwy w uprawie krzew liściasty

Pięciornik krzewiasty opis

Pięciornik krzewiasty ma zwarty, zaokrąglony pokrój, wyprostowane pędy pokryte brązowo-czerwoną korą, łuszczącą się długimi włóknami, osiąga 30–120 cm wysokości. Liście złożone z pięciu listków są drobne, krótkoogonkowe, kształtu lancetowatego, u nasady klinowato zwężone, całobrzegie, z wierzchu ciemnozielone, od spodu pokryte srebrzystymi włoskami.

 

Pięciornik kwiaty: żółte, pomarańczowe, białe

 

Pięciopłatkowe kwiaty pięciornika mają 2–3 cm średnicy, są osadzone pojedynczo lub po kilka na szczytach ulistnionych pędów. Rozwijają się od maja do października – pełnia kwitnienia przypada na czerwiec i lipiec. Pięciornik kwitnie na pędach tegorocznych, dlatego pędy można przyciąć nisko wiosną – wtedy rośliny rozpoczną później kwitnienie, będzie ono trwało dłużej, ale będzie mniej obfite niż krzewów, które nie były przycinane.
Na rynku dostępnych jest wiele odmian różniących się pokrojem krzewów, wzrostem oraz barwą kwiatów, które mogą być żółte, białe, pomarańczowe, różowe, czerwone.

>>Przeczytaj też: Pięciornik krzewiasty – najciekawsze odmiany pięciornika do ogrodu

 

Pięciornik - wymagania

Pięciornik krzewiasty jest odporny na mróz. Najlepsze dla niego są stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. Odmiany o kwiatach pomarańczowych lub różowych, rosnące w miejscu lekko ocienionym, mają ładniej zabarwione kwiaty niż rosnące w pełnym słońcu.
Pięciornik krzewiasty jest odporny na suszę. Dobrze rośnie na glebach piaszczystych i gliniasto-piaszczystych (na nieco wilgotniejszych kwitnie obficiej i dłużej). Nie należy go natomiast sadzić na glebach ciężkich, zimnych, wilgotnych i takich, które mają wysoki poziom wód gruntowych. Źle rośnie w podłożu o dużej zawartości wapnia. Odpowiednie pH wynosi 4,5–6,5.

 

>>Przeczytaj też: Pięciornik krzewiasty – cięcie. Kiedy i jak ciąć krzewy pięciornika

 

Pięciornik rozmnażanie

 

Pięciornik krzewiasty rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe zielne pozyskiwane od lipca do września ze średnio zdrewniałych pędów, u których odcina się odcinek 7–10 cm długości, usuwa dolne liście i przycina wierzchołek. Następnie należy umieścić je w podłożu, np. mieszance torfu i piasku lub perlitu. Sadzonki ukorzeniają się w ciągu 3–4 tygodni. Po tym czasie sadzi się je do doniczek, a po roku wysadza na miejsce stałe. Odmiany silnie rosnące można także rozmnażać przez sadzonki zdrewniałe cięte zimą. Takie sadzonki przechowuje się w chłodni lub zadołowane w gruncie, po czym sadzi w gruncie na zgonach. Po jednym sezonie uprawy nadają się do przeniesienia na miejsce stałe.

Pięciornik zastosowanie

Pięciorniki najlepiej prezentują się w grupach, dobrze wyglądają też w połączeniu z bylinami i innymi kwitnącymi krzewami. Nadają się też na niskie formowane i nieformowane żywopłoty. Można je także sadzić w pojemnikach i donicach.

Poznaj inne gatunki pięciornika:

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.