Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Perukowiec podolski

Cotinus coggyria
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: rozłożysty, lekko zaokrąglony
Wysokość: 3 m - 5 m
Barwa liści/igieł: purpurowa, zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółtobrązowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Perukowiec podolski to wysoki i rozłożysty krzew liściasty lub nieduże drzewo o nieregularnej koronie, który rośnie dziko w Europie i Azji. U nas dorasta do 4 m wysokości, ale niektóre jego odmiany są niższe.

Liście perukowca podolskiego są zielone (u odmian mogą być purpurowe), jajowate, jesienią przebarwiają się na żółto, pomarańczowo i czerwono, opadają na zimę.
Perukowiec podolski kwitnie od maja do lipca. Kwiaty są na początku żółtobrązowe, później zmieniają kolor na zielonkawy bądź czerwonawy, są zebrane na szczycie pędów w okazałe wiechy (długości nawet do 25 cm). Owoce perukowca zebrane są w dekoracyjne, puszyste owocostany, które wyglądem przypominają peruki (stąd nazwa rośliny) i są największą ozdobą rośliny.

Perukowiec podolski uprawa

Perukowiec podolski jest łatwy w uprawie, ma nieduże wymagania glebowe, choć najlepsze dla niego są gleby przepuszczalne i wapienne. Dobrze rośnie w suchych miejscach. Najlepsze dla niego jest stanowisko słoneczne, ale dobrze będzie rósł także w lekkim półcieniu. Podczas suszy należy go podlewać (lepiej rzadziej, ale za to obficie). Wiosną należy usunąć pędy uszkodzone, porażone, słabe i zbytnio skierowane do wnętrza korony.
Roślina jest odporna na zasolenie, dlatego doskonale nadaje się do zieleni miejskiej. Krzew jest mrozoodporny.
Perukowiec podolski można rozmnażać przez sadzonki półzdrewniałe pobierane w I połowie lata oraz przez odkłady (jesienią).

>>Przeczytaj też: Perukowiec podolski – cięcie i formowanie. Kiedy i jak przycinać krzewy perukowca

Perukowiec podolski odmiany

Obecnie najpopularniejsze stały się efektowne odmiany perukowca podolskiego:

  • 'Ancot' o złocistych liściach, osiągająca do 2,5 m wysokości,
  • 'Purpureus' o liściach zielonych, przebarwiających się jesienią na żółto lub pomarańczowo – dorasta do 4 m wysokości,
  • 'Royal Purple' o ciemnopurpurowych, jesienią czerwieniejących liściach, który osiąga do 3 m wysokości,
  • ‘Rubrifolius’ o liściach purpurowoczerwonych i żółtawych kwiatach.

Nowością jest odmiana ‘Foliis Purpureis’ o liściach purpurowych jesienią przebarwiających się na szkarłatnoczerwono oraz różowoczerwonych owocostanach. Dwie ostatnie odmiany tolerują półcień.

Perukowiec podolski - zastosowanie

Perukowiec podolski znakomicie nadaje się do dużych ogrodów i parków. W ogrodach można sadzić go pojedynczo lub w luźnych grupach na jednolitym tle, bo wtedy najlepiej eksponuje się jego urodę. Warto zapewnić mu sporo miejsca, bo szybko się rozrasta. Interesująco wyglądają zestawione ze sobą odmiany zróżnicowane pod względem wysokości i kolorów liści.

Tekst: Anna Skórkowska
Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.