Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Pęcherznica kalinolistna 'Minange' PBR (ANGEL GOLD)

Physocarpus opulifolius 'Minange' PBR (ANGEL GOLD)
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: krzaczasty, rozłożysty
Wysokość: do 2 m
Barwa liści/igieł: żółta
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Pęcherznica kalinolistna 'Minange' PBR (ANGEL GOLD) to odmiana krzewu, należącego do rodziny różowatych (Rosaceae). Pochodzi z hodowli francuskich szkółek Minier S. A., gdzie została wyhodowana, jako efekt krzyżówki pomiędzy odmianami 'Dart's Gold' i 'Mindia' ='Diable D'or'. Tam została wprowadzona do handlu w 2008 roku. Krzewy odmiany 'Minange' mają rozłożysty pokrój, rosną szybko, osiągając do 2 m wysokości i tyle samo średnicy. Pędy są wzniesione, a kora, która je pokrywa ma czerwonawy odcień.

Liście, koloru żółtego są 3–5 klapowe, do 7 cm długości (na długopędach większe – nawet do 10 cm), na zimę opadają. Najintensywniejsze zabarwienie liści mają krzewy rosnące w miejscach nasłonecznionych.
Roślina kwitnie w VI. Białe, pojedyncze kwiaty zebrane są w wypukłe baldachogrona (średnicy do 5 cm), które powstają na bocznych pędach. Owoce złożone są z kilku drobnych mieszków, czerwonawych przed dojrzeniem (wrzesień), po dojrzeniu szeleszczących.

Pęcherznica jest krzewem bardzo wytrzymałym, niewymagającym w stosunku do gleby – dobrze rośnie na każdej, przeciętnej glebie ogrodowej. Jest odporna na mróz, strefa mrozoodporności 4. Wymaga jedynie dostępu wilgoci i słońca, na takim stanowisku rośnie najlepiej. Dobrze rośnie również na glebach lekko zasadowych.

Nadaje się do sadzenia pojedynczo, w grupach, w nieformowanych żywopłotach i szpalerach. Doskonała do sadzenia w ogrodach przydomowych, w zieleni osiedlowej, miejskiej i w parkach. Odmiana 'Minange' PBR (ANGEL GOLD) jest też bardzo cenna do wszelkich zestawień kolorystycznych.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.