Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo'

Physocarpus opulifolius 'Diabolo'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: wyprostowany, wzniesiony, kulisty
Wysokość: do 3 m
Barwa liści/igieł: czerwona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo' to krzew liściasty o silnym wzroście i rozłożystym pokroju. Osiąga około 3 m wysokości przy nieco większej średnicy. Kilkuletnie gałęzie mają tendencję do łukowatego wyginania się ku ziemi. Na starszych pędach kora łuszczy się strzępiasto. Liście są 3–5 klapowe, do 7 cm długości (na długopędach większe – nawet do 10 cm). Rozwijają się dość wcześnie i początkowo są zielonkawe, później stają się ciemnopurpurowe.

Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo' kwitnie obficie w maju i czerwcu, czasem także w lipcu. Kwiaty zebrane są w wypukłe baldachogrona średnicy około 5 cm. W pączkach są różowe, po rozwinięciu białe, a że rozkwitają kolejno, kwiatostany wydają się być biało-różowe. Pięknie wyglądają na tle purpurowych liści, zwłaszcza że liczne wystające pręciki dają efekt puszystości. Owoce złożone są z kilku drobnych mieszków, żywo czerwonych przed dojrzeniem (co też wygląda atrakcyjnie), później ciemnych, prawie czarnych i szeleszczących.

>>Przeczytaj też: Pęcherznica kalinolistna – najpiękniejsze odmiany pęcherznicy do uprawy w ogrodzie

Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo' - uprawa

Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo' jest rośliną bardzo tolerancyjną, zarówno co do gleby (dobrze rośnie nawet na jałowym podłożu), jak i nasłonecznienia, choć najlepiej czuje się w miejscach półcienistych. Jest mrozoodporna i dobrze znosi warunki miejskie.

>>Przeczytaj też: Pęcherznica kalinolistna – cięcie krzewu. Kiedy i jak ciąć pecherznicę

Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo' – zastosowanie

Ta odmiana pęcherznicy kalinolistnej polecana jest do sadzenia pojedynczo, w grupach i szpalerach. Ponieważ doskonale znosi cięcie, nadaje się na żywopłoty formowane (ładnie się zagęszcza i szybko rośnie).
Jest bardzo cennym elementem kompozycji ogrodu: efektowna w czasie kwitnienia, później tworzy jednolite ciemne tło dla innych gatunków. Wygląda też świetnie w zestawieniach kolorystycznych.

Poznaj też inne odmiany pęcherznicy kalinolistnej:

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.