Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Ostrokrzew kolczasty

Ilex aquifolium
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, krzaczasty
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona, zielono-biała
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Ostrokrzew kolczasty jest ozdobnym krzewem. Pochodzi z Afryki oraz Azji Mniejszej. Dorasta do 2–3 m wysokości (znane są egzemplarze dorastające nawet do 15 m).

 

Ostrokrzew kolczasty - zimozielony krzew

 

Ostrokrzew kolczasty ma zimozielone, jajowate lub eliptyczne, sztywne, skórzaste, ząbkowane (każdy z ząbków zakończony jest cienkim, ostrym kolcem), do 7 cm długości, ciemnozielone liście. Są także odmiany o liściach biało obrzeżonych.

 

Ostrokrzew - kwiaty i owoce

 

Ostrokrzew kolczasty kwitnie w maju i czerwcu. Kwiatostany są białe, dość drobne. Ozdobą ostrokrzewu są także piękne jaskrawoczerwone, kuliste owoce – jagody. Niemal wszystkie ostrokrzewy są dwupienne, dlatego jeśli chcemy mieć owoce, należy sadzić rośliny żeńskie i męskie obok siebie. Owoce dojrzewają we wrześniu i utrzymują się na krzewie do marca następnego roku.

Przeczytaj też: Ostrokrzew nie owocuje

UWAGA: jagody ostrokrzewu są silnie trujące, zabronione jest zjadanie ich oraz wykorzystanie w przetwórstwie spożywczym.

 

Ostrokrzew kolczasty - uprawa i zastosowanie

 

Ostrokrzew kolczasty rośnie wolno, nie jest wymagający w stosunku do typu gleby i stanowiska – może rosnąć w słońcu lub cieniu. Krzew jest całkowicie odporny na niskie temperatury.
Ostrokrzewy poleca się do małych ogrodów (jako pojedyncze nasadzenia), ale są również doskonałe na żywopłoty (bardzo dobrze znosi cięcie i nadaje się na żywopłoty formowane). Co kilka lat w miarę potrzeby przeprowadza się po kwitnieniu cięcia odmładzające, które polegają przede wszystkim na usunięciu suchych, połamanych i starych pędów.

Przeczytaj też: Ostrokrzewy: krzewy o dekoracyjnych liściach i owocach

 

Ostrokrzew na Boże Narodzenie

Gałązki ostrokrzewu z czerwonymi owocami są w krajach anglosaskich bardzo popularna ozdobą w okresie Świąt Bożego Narodzenia – używa się ich m.in. do wyrobu dekoracyjnych wieńców zawieszanych pod sufitem lub na drzwiach.

Poznaj też ostrokrzew Meservy

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (11)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.