Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Ołownik uszkowaty

Plumbago auriculata
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, rozgałęziony
Wysokość: do 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, fioletowa, niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Ołownik uszkowaty to krzew należący do rodziny ołownicowatych (Plumbaginaceae). W środowisku naturalnym występuje w Afryce. Roślina ma wzniesiony, mocno rozgałęziony, lekko pokładający się pokrój. Ze względu na giętkie pędy można prowadzić ją jako pnącze. Dorasta do 2 m wysokości. Liście są drobne, matowozielone, łopatkowate. Jesienią przebarwiają się na czerwono. Kwitnie od czerwca do października. Kwiaty są białe, niebieskie lub fioletowe, zebrane w baldachowate kwiatostany.

Ołownik uszkowaty powinno się uprawiać na stanowiskach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Roślina w polskim klimacie nie jest mrozoodporna. Zaleca się ją uprawiać w dużej donicy, wtedy przed nadejściem przymrozków można łatwo przenieść okaz do pomieszczenia. Lubi żyzne, ale przepuszczalne podłoża. Wymaga regularnego podlewania. Ponadto warto go co kilka tygodni dokarmiać nawozami wieloskładnikowymi. Zabieg wykonuje się do połowy sierpnia.  Przekwitnięte kwiatostany powinno się usuwać, aby nie osłabiały rośliny. Krzew jest dość odporny na choroby. Problemem może być przędziorek i mszyce.

Ołownik uszkowaty z powodzeniem można wykorzystywać do tworzenia zielonych, kwitnących ścian (np. osłaniających balkon). Warto komponować go z innymi roślinami – tworząc krzewiaste zestawienia. Nadaje się do ogrodów różnych typów.


Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.