Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Oliwnik wielokwiatowy

Elaeagnus multiflora
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty, luźny
Wysokość: 1,5 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: kremowa, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Oliwnik wielokwiatowy swoje korzenie ma w Japonii. W Polsce jest mało znany i raczej niedoceniany w kręgach sadowniczych. Należy do rodziny oliwnikowatych (Elaeagnaceae). Inna nazwa rośliny to Jagoda Gumi.

Oliwnik wielokwiatowy - opis

Oliwnik wielokwiatowy jest szybko rosnącym krzewem liściastym lub niedużym drzewem. Ma rozłożystą, luźną, bardzo efektowną koronę. Przeważnie osiąga od 1,5 do 2 m wysokości. Żółtobrązowe pędy nie mają cierni. Eliptycznego kształtu liście osadzone są na krótkim ciemnozielonym ogonku. Liście są matowe, a na spodniej stronie blaszki - srebrzyste.
Okres kwitnienia oliwnika wielokwiatowego rozpoczyna się w kwietniu i trwa do maja. W tym czasie roślina jest dosłownie "obsypana" kwiatami (stad nazwa gatunku), które są drobne, jasnożółte lub białe, mają długą rurkę, przyjemnie pachną i są silnie miododajne. Późnym latem i jesienią w miejsce kwiatów powstają owoce: owalne, lekko wydłużone, w kolorze czerwonobrązowym z lekkim kropkami. Są jadalne, mają słodko-kwaśny smak. Wykorzystuje się je do przetworów, nalewek. Są także pokarmem dla ptaków.

>> Przeczytaj też: Oliwnik wąskolistny - wymagania, pielęgnacja, uprawa, zastosowanie oliwnika w ogrodzie

Oliwnik wielokwiatowy - warunki uprawy i pielęgnacja

Oliwnik wielokwiatowy lubi miejsca słoneczne lub półcieniste oraz ciepłe. Podłoże powinno być lekkie, piaszczyste, umiarkowanie żyzne, o odczynie kwaśnym. Krzew poradzi sobie na podłożach ruderalnych. Dobrze znosi suszę oraz zanieczyszczenia podłoża i powietrza.

Oliwnik wielokwiatowy nie wymaga nawożenia mineralnego, wystarczy raz na jakiś czas podsypać go kompostem lub obornikiem. Młode okazy lepiej okrywać na zimę, ponieważ podczas bezśnieżnych zim mogą przemarzać, starsze okazy są mrozoodporne.
Roślina dobrze znosi cięcie, nadaje się na żywopłoty. Rozmnaża się w sposób generatywny przez wysiew nasion.

>>Poznaj też: Oliwnik baldaszkowy - miododajny krzew o jadalnych owocach

Oliwnik wielokwiatowy - zastosowanie

Oliwnik wielokwiatowy idealnie sprawdzi się zarówno w nasadzeniach przydomowych, jak i w zieleni miejskiej. Mimo małej popularność w naszym kraju, warto się pochylić nad tym gatunkiem oliwnika ze względu na jadalne owoce, które można wykorzystać do przetworów, nalewek, a nawet spożywać na surowo. Owoce mają właściwości przeciwnowotworowe, są bogate w witaminy: A, C, E.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.