Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Ognik szkarłatny

Pyracantha coccinea
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: rozłożysty, nieregularny
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Ognik szkarłatny jest krzewem liściastym, dorastającym do 2–3 m wysokości.  Ma owalne pół zimozielonych liście, które brunatnieją i opadają dopiero po silnych mrozach. Przy łagodnych zimach mogą się utrzymywać na krzewie niemal do końca zimy.

 

Ognik szkarłatny kwiaty i owoce

 

Ognik szkarłatny kwitnie w maju i czerwcu. Kwiaty są drobne, białe, chętnie odwiedzane przez pszczoły. Najbardziej cenioną ozdobą krzewu są jaskrawe, kuliste, żółte, pomarańczowe lub jaskrawoczerwone owoce, skupione w baldachogronach. Owoce pozostają na krzewie na zimę i są chętnie zjadane przez ptaki.

 

Ognik  szkarłatny - uprawa

Ognik szkarłatny wymaga stanowiska słonecznego i osłoniętego od wiatru. Im więcej słońca, tym więcej kolorowych owoców na krzewie. Roślina preferuje gleby żyzne, próchniczne, przepuszczalne, z dużą zawartością wapnia. Dobrze znosi suszę i dlatego jest polecany do sadzenia w miastach. Należy pamiętać o mocnym podlaniu przez zimą, tak aby roślina zgromadziła zapas wody dla późno opadających liści. Ognik źle znosi przesadzanie, szczególnie starsze osobniki. Dość łatwo może przemarzać. Pędy uszkodzone przez silne mrozy należy usunąć.

 

>>Przeczytaj też: Ognik szkarłatny - czy krzewy ognika trzeba przycinać? Co daje cięcie ognika

Ogniki są wrażliwe na choroby grzybowe, szczególnie na parcha jabłoni czy zarazę ogniowa. W latach mokrych nie należy zapomnieć o profilaktycznym oprysku roślin środkami grzybobójczymi.

 

Ognik szkarłatny zastosowanie

 

Ognik szkarłatny jest dekoracyjny prawie cały rok. Wymaga podpór w postaci ścian, murów, ogrodzeń. Może być sadzony pojedynczo lub w grupach jedno- bądź kilku odmianowych o kilku kolorach owoców. Nadaje się na żywopłoty. Roślina dobrze znosi przycinanie, co pozwala nadawać krzewom różne kształty. Stanowi ciekawe tło dla bylin przed nim posadzonych.

 

Ognik szkarłatny odmiany

Ciekawe odmiany:

  • ‘Golden Charmer’ – ma duże, żółte owoce, rośnie dość wolno;
  • ‘Orange Charmer’ – bujnie rosnący krzew o dużych ciemnozielonych liściach i pomarańczowych owocach;
  • ‘Orange Glow’ – szybko i bujnie rośnie, ma pomarańczowe owoce;
  • ‘Red Column’ – odmiana o jasnoczerwonych liściach i czerwonych owocach, ma kolumnowy pokrój;
  • ‘Soleil d’Or’ – ma złocistożółte owoce, duże, zebrane w gęste baldachy, odmiana wrażliwa na mrozy;
  • ‘Navajo’ – odmiana o dużych pomarańczowych owocach i podłużnych, matowych liściach.

Poznaj też: Ognik szkarłatny 'Kuntayi'

 

Opracowanie: Plant Publicity Holland
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.