Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Obiela wielkokwiatowa

Exochorda racemosa
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty
Wysokość: do 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Obiela wielkokwiatowa to roślina o wiotkich, giętkich pędach, często przewieszających się. Ozdoba obieli wielkokwitowej są śnieżnobiałe kwiaty średnicy 4-5 cm.
Obiela wielkokwiatowa charakteryzuje się szerokim, rozłożystym pokrojem, dorasta do 3 m wysokości (jeśli zależy nam na mniejszych rozmiarach tego krzewu, niezbędne jest jego przycinanie).
Obiela wielkokwiatowa preferuje miejsca jasne i słoneczne. Jest krzewem zrzucającym liście na zimę, ale nie wymaga okrywania, bowiem jest całkowicie mrozoodporna.
Obiela wielkokwiatowa jest odporna na szkodniki i choroby. Kwitnie od połowy maja do połowy czerwca. Bardzo dekoracyjnie wygląda jesienią, gdy jej liście przebarwiają się na żółto. Także zima zdobi ogród - w tym okresie jej ozdobą są brązowopurpurowe pędy.
Obiela wielkokwiatowa jest tolerancyjna względem gleby i stanowiska słonecznego, nie należy jednak sadzić jej w bezpośrednim, ostrym słońcu.
Odmianą obieli wielkokwiatowej jest 'Pearl Bush Niagara' - bardzo obficie kwitnąca, dorastająca zaledwie do 1 m wysokości, o zwartym, kopulastym pokroju i efektownych owocach, które przyjmują postać zdrewniałych torebek.

Tekst: Agata Krzepińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.