Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Niepokalanek pospolity

Vitex agnus-castus
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: dużo
Pokrój: wyprostowany, nieregularny
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona, srebrzysta
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: lawendowoniebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VIII - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Niepokalanek pospolity, zwany również pieprzem mnicha, to krzew liściasty z rodziny o wyprostowanym, nieregularnym pokroju, dorastający do 1-2 m wysokości (w naturze może być małym drzewkiem, osiągającym do 5 m). Należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Dziko rośnie w rejonie Morza Śródziemnego oraz w zachodniej i środkowej części Azji.

Niepokalanek pospolity - opis

Liście niepokalanka są ciemnozielone z górnej strony, a srebrzyste od dołu, dłoniasto złożone z 5-7 listków, przypominają liście konopi. Na zimę opadają.
Niepokalanek w naszym klimacie kwitnie w sierpniu i wrześniu. Lawendowoniebieskie kwiaty zebrane są w wąskie, długie (nawet do 30 cm) wiechowate kwiatostany osadzone na szczytach pędów (przypominają kwiatostany budlei). Kwiaty rozwijają się od dołu kwiatostanu ku górze.
Liście i kwiaty niepokalanka są pachnące, kwiaty przyciągają motyle i inne owady.
Owoce niepokalanka to czerwonoczarne, kuliste, niewielkie pestkowce o charakterystycznym, ostrym korzennym smaku. Po zasuszeniu używane są jako zamiennik pieprzu (stąd potoczna nazwa rośliny). W naszym klimacie mogą nie zdążyć dojrzeć przed nastaniem zimy.

Niepokalanek pospolity - uprawa

Niepokalanek pospolity wymaga stanowiska słonecznego i dobrze osłoniętego, dobrym miejscem jest stanowisko pod południową ścianą domu. Podłoże powinno być lekkie, przepuszczalne, najlepiej gliniasto-piaszczyste, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.
Roślina jest odporna na suszę, ale najlepiej rośnie gdy gleba jest umiarkowanie wilgotna. Późno rozpoczyna wegetację wiosną.

Niepokalanka można rozmnażać przez nasiona (młode siewki powinny zimować w pomieszczeniach), sadzonki półzdrewniałe lub zdrewniałe.
Roślina nie jest atakowana przez szkodniki i porażana przez choroby.
Niepokalanek pospolity jest rośliną o słabej mrozoodporności i konieczne jest jego dobre okrycie na zimę lub przeniesienie na okres zimy do chłodnego pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem. Dlatego najlepiej uprawiać roślinę w pojemnikach i zimować ją w cieplejszych pomieszczeniach. Mimo zimowego okrycia, nadziemna część rośliny może zimą przemarznąć.
Wiosną rośliny należy przyciąć - zabieg ten przyczyni się do zagęszczenia krzewu oraz obfitszego kwitnienia. Przycinamy wszystkie pędy dość nisko - zostawiając na pędzie jedno lub dwa oczka.

Niepokalanek pospolity - zastosowanie

Niepokalanek pospolity to miododajna roślina o ozdobnych kwiatach. Ładnie prezentuje się zarówno posadzony w grupach, jak i jako soliter. Można go sadzić na rabatach. Nadaje się na kwiat cięty, a kwiatostany można także suszyć i dodawać do suchych bukietów.

Niepokalanek pospolity jest rośliną leczniczą. Surowcem zielarskim jest owoc niepokalanka (Fructus Agni casti) – całe, dojrzałe, wysuszone owoce.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.