Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Moszenki południowe

Colutea arborescens
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: pomarańczowa, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Moszenki południowe to roślina pochodząca ze środkowej, południowej i wschodniej części Europy, a także z Afryki Północnej. W Polsce występuje wyłącznie jako uprawna roślina ozdobna. Należy do rodziny bobowatych (Fabaceae). Jej inna nazwa to kolutea południowa.

Moszenki południowe - opis

Moszenki południowe to wyprostowany krzew dorastający od 1 do 2 m wysokości (większe okazy częściej można spotkać na obszarach, gdzie moszenki południowe występują w naturze - tam osiągają nawet do 5 m wysokości). Pędy są sztywne i dość wytrzymałe. Liście złożone są z eliptycznych listków, które na spodniej stronie blaszki liściowej mogą być pokryte niewielkimi włoskami. Okres kwitnienia przypada od maja do lipca. Groniaste kwiatostany złożone są z motylkowych kwiatów, najczęściej w kolorze żółtym lub pomarańczowo-żółtym, z niewielką brązową plamką na żagielku. Roślina jest silnie miododajna. Późnym latem i jesienią na roślinie pojawiają się owoce – dość duże, błoniaste strąki, które początkowo są czerwone, a z czasem stają się brązowe. Wewnątrz nich znajdują się nasiona. Ozdobą rośliny są zarówno kwiaty, jak i owoce, które utrzymują się na roślinie nawet całą zimę.

Moszenki południowe - warunki uprawy

Moszenki południowe do prawidłowego wzrostu wymagają dużej ilości światła słonecznego. Dlatego miejsce powinno być słoneczne i ciepłe. Podłoże może być średnio zasobne, ale ciepłe i przepuszczalne. Roślina ma zdolność do współżycia z bakteriami glebowymi (w dużej mierze wpływa to na jakość i szybkość wzrostu całej rośliny). Moszenki południowej są odporne na krótkotrwałe niedobory wody oraz na mróz. Rzadko chorują i raczej nie są atakowane są przez szkodniki.

Moszenki południowe - pielęgnacja

W pielęgnacji rośliny najważniejsze jest regularne i umiarkowane podlewanie oraz odchwaszczanie. Uprawa w chłodnych częściach Polski wymaga okrywania na zimę młodych okazów. Jeśli roślina lekko przemarznie zimą, to na wiosnę i tak wypuści nowe pędy. Polecane jest regularne skracanie wiosną długich pędów o połowę. Dzięki temu nadamy roślinie określony kształt i pobudzimy ją do wzrostu. Moszenki nie wymagają nawożenia. Rozmnażają się łatwo, przez wysiew nasion.

Moszenki południowe - zastosowanie

Roślina idealnie sprawdzi się w parkach i ogrodach przydomowych. Może być wykorzystywana do zadarniania słonecznych skarp, ponieważ jej system korzeniowy jest dość mocno rozbudowany. Idealnie sprawdza się jako soliter w towarzystwie ozdobnych traw. Liście moszenki są wykorzystywane w medycynie - mają działanie przeczyszczające.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.