Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Migdałowiec karłowaty

Amygdalus nana = Prunus tenella
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: płasko-kulisty
Wysokość: do 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Migdałowiec karłowaty (zwany też migdałowcem karłowym) to niski krzew należący do rodziny różowatych (Rosaceae). Pochodzi z obszarów Europy Środkowej i południowo-wschodniej oraz z Azji Środkowej.

>>Poznaj też migdałowca (migdałka) trójklapowego

Migdałowiec karłowaty – opis

Migdałowiec karłowaty ma płasko-kulisty pokrój. Szybko się rozrasta, tworząc liczne odrosty korzeniowe (jest rośliną ekspansywną). Pędy są cienkie, wyprostowane, słabo rozgałęzione, dorastają do około 1,5 m wysokości. Liście są wąskie, długie, zielone. Jesienią przebarwiają się.
Migdałowiec karłowaty kwitnie obficie (przed pojawieniem się liści) na przełomie kwietnia i maja. Kwiaty są jaskrawo różowe, pachnące, osadzone na krótkich szypułkach, mają do 3 cm średnicy. Owocami migdałowca są nieduże orzeszki.

Migdałowiec karłowaty – warunki uprawy i pielęgnacja

Roślina ma nieduże wymagania, jest odporna na suszę i mrozy. Najlepiej rośnie na stanowisku ciepłym i słonecznym (ewentualnie półcienistym). Urośnie w każdej glebie, choć najlepsza jest żyzna i przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna.
Nie wymaga cięcia – wystarczy jedynie usuwać pędy obumarłe i połamane. Rozmnaża się go generatywnie przez nasiona wysiewane w kwietniu do inspektu lub wprost do gruntu (nasiona wcześniej powinny być poddane stratyfikacji).

Migdałowiec karłowaty – zastosowanie

Migdałowiec karłowaty nadaje się do obsadzania skarp i na skalniaki. Można go sadzić pojedynczo albo w grupach. Należy pamiętać, że łatwo się rozrasta (dzięki odrostom korzeniowym), dlatego trzeba dla niego przeznaczyć w ogrodzie sporo miejsca.

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.