Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Migdałek trójklapowy = migdałowiec trójklapowy

Prunus triloba
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, luźny
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Migdałek trójklapowy należy do rodzaju Prunus. Wywodzi się z Korei i Chin, gdzie występuje naturalnie. Następnie został wprowadzony do Stanów Zjednoczonych. W Polsce nie występuje dziko, jedynie jako ozdobna roślina uprawna.

Migdałek trójklapowy - krzew

Migdałek trójklapowy jest to krzew o wzniesionym, rozłożystym pokroju. Na rynku istnieją formy drzewiaste migdałka, które szczepione są na podkładce Multiplex. Zarówno formy drzewiaste, jak i krzewy osiągają do 2-3 m wysokości.

Nazwa migdałka trójklapowego pochodzi od trójklapowych liści, które są eliptyczne, piłkowane, lekko owłosione i ostro zakończane. Ich kolor jest soczysto zielony, a w pełni rozwijają się dopiero po przekwitnięciu kwiatów. Roślina kwitnie od kwietnia do maja. Obsypywana jest wtedy dużą ilością małych, białoróżowych kwiatów. Wydzielają one przyjemny słodki migdałowy zapach. Migdałek rzadko wytwarza owoce.

>>Przeczytaj też: Migdałek nie kwitnie

Migdałek trójklapowy - uprawa

Migdałek trójklapowy jest bardzo łatwy w uprawie. Najlepiej czuje się w miejscu słonecznym, osłoniętym przed wiatrem. Pąki kwiatowe są bardzo wrażliwe na mróz, ciepłe południowe miejsca ochronią je przed zamieraniem. Lubi umiarkowanie wilgotną żyzną i przepuszczalną glebę. Sprzyja mu lekko kwaśny odczyn gleby. Występujące na rynku okazy szczepione na pniu można uprawiać w doniczkach.

Migdałowiec trójklapowy - pielęgnacja

Aby co roku migdałek trójklapowy urzekał nas pięknymi kwiatami dobrze jest zadbać o prawidłowe jego cięcie. Przeprowadzamy je po przekwitnięciu kwiatów. Pędy skracamy do 2/3 długości. Nie wykonujmy cięcia na jesień, bowiem zmniejszy to liczbę pąków kwiatowych w następnym roku (są one zawiązywane właśnie jesienią). Na wiosnę usuńmy tylko i wyłącznie pędy stare, krzyżujące się oraz chore (cięcie sanitarne). Zabieg przycinania jest niezbędny, dzięki temu krzew będzie co roku wyglądał atrakcyjnie.

Migdałek trójklapowy - zastosowanie w ogrodzie

Migdałek trójklapowy to jeden z najpopularniejszych kwitnących krzewów ozdobnych uprawianych w ogrodach. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom, jego uprawa jest możliwa nawet w małych ogrodach. Z migdałka można tworzyć szpalery i żywopłoty. Idealnie prezentują się również samodzielnie, w centralnym, widocznym miejscu  w ogrodzie. Często wykorzystywany jest do nasadzeń wokół kościołów i kapliczek.

>>Przeczytaj też: Migdałek trójklapowy – cięcie. Kiedy i jak ciąć krzewy migdałka

Tekst: Martyna Cieślińska
Komentarze (16)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.