Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Mahonia pospolita

Mahonia aquifolium
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: do 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Mahonia pospolita należy do rodziny berberysowatych (Berberidaceae). Pochodzi z Ameryki Północnej.

>>Przeczytaj też: Mahonia pospolita – zimozielony krzew na żywopłoty, obwódki i skalniaki

Mahonia pospolita - krzew

Mahonia pospolita jest zimozielonym krzewem z wieloma wyprostowanymi pędami. Dorasta do około 1 m wysokości przy podobnej szerokości. Liście ma ciemnozielone i  błyszczące, grube, złożone z 3-5 ostro ząbkowanych listków. Złotożółte kwiaty, skupione w wyprostowanych gronach na szczytach zeszłorocznych pędów, rozwijają się w kwietniu i maju. Czarnoniebieskie, kuliste owoce mahonii są jadalne, ale bardzo kwaśne. Można używać ich np. do wyrobu wina. Mahonia jest rośliną miododajną.

Mahonia pospolita – uprawa

Mahonia wymaga gleb świeżych i umiarkowanie wilgotnych, kwaśnych do obojętnych. Najlepiej rośnie w cieniu i półcieniu. Jak wszystkie zimozielone gatunki jest wrażliwa na suszę i zimne wiatry, zwłaszcza gdy silnie operuje zimowe i wczesnowiosenne słońce. Wtedy to mogą zasychać wierzchołki pędów i liście. To problem dość powszechny, bo mahonia zimą nie przerywa całkowicie transpiracji. Szczególnie cierpi w miejscach nasłonecznionych. Dlatego, aby mogła dobrze przygotować się do zimowania, zaleca się obfite podlewanie mahonii jesienią. Warto też ściółkować podłoże wokół krzewu.
Dla mahonii należy starannie wybrać miejsce, ponieważ roślina nie lubi przesadzania.

Mahonia pospolita – zastosowanie

Mahonię warto sadzić w miejscach zacienionych: od strony północnej i pod koronami drzew. Nadaje się na nieformowane żywopłoty. Jej efektowne liście sprawiają, że bywa używana do bukietów i dekoracji cmentarnych.

>>Przeczytaj też: Mahonia pospolita – cięcie. Kiedy i jak przycinać mahonię

Mahonia pospolita – odmiany

Interesujące odmiany dostępne na rynku to:

  • mahonia pospolita ‘Apollo’ - dobrze rośnie również w słońcu, dorasta do około 1 m wysokości, ma drobne pachnące kwiaty są zebrane w duże kwiatostany, liście zimą przebarwiają się na fioletowopurpurowo,
  • mahonia pospolita ‘ Smaragd’ - osiąga około 70 cm wysokości, najlepiej czuje się na stanowiskach cienistych, choć może też rosnąć w półcieniu, a nawet w słońcu (pod warunkiem, że podłoże jest dostatecznie wilgotne); liście są ciemnozielone, wiosną miedzianobrązowe, kwiaty zebrane w duże żółte, pachnące kwiatostany,
  • mahonia pospolita ‘Versicolor’ - podobna pokrojem i wymaganiami do gatunku, ale na liściach ma kremowożółte plamy.
Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.