Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Mahonia japońska

Mahonia japonica
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, nieregularny
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Mahonia japońska swoje korzenie ma w Stanach Zjednoczonych. W Polsce jest chętnie uprawiana jako roślina ozdobna. Należy do rodziny berberysowatych (Berberidaceae)

Mahonia japońska - opis

Mahonia japońska to zimozielony krzew liściasty. Ma nieregularny, krzaczasty pokrój. Osiąga od 2 do maksymalnie 3 m wysokości. Pędy są dość sztywne, na nich osadzone są skórzaste, ciemnozielone, duże, pierzaste liście, które ustawione są przeważnie po 10 par. Blaszka liściowa jest kolczasto-ząbkowana na brzegach. Jesienią liście przebarwiają się na piękny brunatnoczerwony kolor i utrzymują się na roślinie nawet do kolejnego sezonu. Okres kwitnienia mahonii japońskiej trwa od marca do maja. Kwiaty są drobne, w kolorze żółtocytrynowym, zebrane w wiechy. Latem na roślinie pojawiają się owoce  - owalne, czarnofioletowe jagody.

>>Przeczytaj też: Mahonia pospolita – zimozielony krzew na żywopłoty, obwódki i skalniaki

Mahonia japońska - warunki uprawy

Mahonia japońska najlepiej rośnie w miejscu słonecznym, osłoniętym od wiatru. Podłoże powinno być żyzne, przewiewne, o dużej zawartości próchnicy, dość wilgotne. Młode okazy bywają wrażliwe na mróz, dlatego lepiej je okrywać na zimę. Roślina jest niestety podatna na mączniaka.

Mahonia japońska - pielęgnacja

Mahonia japońska nie wymaga żadnych specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Raz na jakiś czas warto jest przyciąć krzew, aby go delikatnie odmłodzić. Starajmy się przez cały okres wegetacyjny regularnie podlewać rabatę z rośliną. Rozmnaża się przez wysiew nasion lub wegetatywnie przez sadzonki półzdrewniałe.

Mahonia japońska - zastosowanie

Mahonia japońska idealnie pasuje do ogrodów przydomowych. Jego piękne liście są ozdobą przez cały rok. Można z powodzeniem zastosować ją na żywopłoty. Pędy mahonii można wykorzystywać do bukietów - w dobrej kondycji utrzymują się nawet przez kilka tygodni.

>>Przeczytaj też: Mahonia pospolita – cięcie. Kiedy i jak przycinać mahonię

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.