Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Lilak drobnolistny 'Superba'

Syringa microphylla 'Superba'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty
Wysokość: do 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: lilioworóżowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Superba lilak drobnolistny

Lilak drobnolistny 'Superba' to nieduży, rozłożysty krzew o cienkich pędach, dorastający do 1,5 m wysokości i podobnej szerokości. Liście tej odmiany lilaka drobnolistnego są małe, owalnego kształtu.

Lilak drobnolistny – kwiaty

Lilak drobnolistny 'Superba' kwitnie w maju. Po głównym, majowym kwitnieniu, pojedyncze kwiaty potrafią pojawiać się aż do września. Kwiaty w pąku mają kolor różowoczerowny, a rozwinięte są jaśniejsze – lilioworóżowe. Kwiaty lilaka drobnolistnego 'Superba' wydzielają intensywny, piękny zapach. Kwiaty są zebrane w wiechy.

Lilak drobnolistny Superba – uprawa

Lilak 'Superba' preferuje stanowiska słoneczne i ciepłe. Gleba powinna być żyzna, umiarkowanie wilgotna o odczynie lekko alkalicznym do lekko kwaśnego. Krzew znosi okresową suszę, ale wtedy nie daje odrostów. Lilaka drobnolistnego 'Superba' sadzi się wiosną lub jesienią.

Choroby bzu lilaka

Choroby lilaka mogą być różne. Bakterioza lilaka powoduje brunatne plamy na liściach i pędach oraz marszczenie się blaszek liściowych. Zaraza lilaka powoduje objawy podobne do bakteriozy, ale liście nie marszczą się, natomiast pąki zasychają. Ze szkodników lilak może być atakowany przez miniarki i czerwce.

Syringa microphylla w ogrodzie

Syringa superba – lilak drobnolistny 'Superba' stosowany jest do nasadzeń w parkach oraz w ogrodach przydomowych (polecany szczególnie do małych ogrodów), a także na skwerach. Jest odporny na niesprzyjające warunki miejskie. Kwiatostany lilaka doskonale nadają się na kwiat cięty, można je stosować w rozmaitych kompozycjach kwiatowych.
Lilaka 'Superba' rozmnaża się przez sadzonki i odrosty korzeniowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.