Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Leszczynowiec skąpokwiatowy

Corylopsis pauciflora
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty, wzniesiony
Wysokość: 1,5 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: jasnożółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - IV
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Leszczynowiec skąpokwiatowy prawdopodobnie pochodzi z Japonii (z wyspy Honsiu i Tajwanu) - tam można ją spotkać w stanie dzikim. W Polsce roślina jest mało popularna. Można ją spotkać głównie w kolekcjach dendrologicznych lub ogrodach botanicznych. Leszczynowiec nie jest produkowany przez szkółki roślin. Należy do rodziny oczarowatych (Hamamelidaceae).

Leszczynowiec skąpokwiatowy - opis

Leszczynowiec skąpokwiatowy zaliczany jest do krzewów lub niskich drzew. Ma wzniesiony, dość szeroki pokrój, dorasta do 3 m wysokości (niestety, w naszym klimacie osiąga przeważnie 1,5-2 m). Na brązowych, cienkich, zwisających pędach znajdują się liście - jajowate, zielone, ostro zakończone, podobne do liści leszczyny.
Leszczynowiec skąpokwiatowy zrzuca liście na zimę. Z racji tego, że wcześnie kwitnie, nazywany jest zwiastunem wiosny. Okres kwitnienia przypada na marzec-kwiecień. Czasem nawet przez rozwojem liści. Kwiaty są niewielkie, drobne, dzwonkowate, w kolorze jasnożółtym, zebrane w kłosowate, zwisające kwiatostany. Kwiaty wydzielają intensywny, przyjemny zapach.
Roślina jest silnie miododajna, przyciąga owady.

Leszczynowiec skąpokwiatowy - warunki uprawy

Leszczynowiec skąpokwiatowy najlepiej czuje się w miejscach półcienistych, osłoniętych od wiatrów. Lubi gleby żyzne, próchnicze i przewiewne, o odczynie kwaśnym do obojętnego. Słabo rośnie na podłożu wapiennym. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna, roślina jest wrażliwa na mróz. Kwiaty często są niszczone przez wiosenne przymrozki.

Leszczynowiec skąpokwiatowy - pielęgnacja

Roślina nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Młode okazy warto jest okrywać na zimę. W lecie nie zapominajmy o regularnym podlewaniu. Krzew nie wymaga wzmacniania nawozem. Można go rozmnażać przez wysiew nasion, jednak są one trudne do uzyskania. Częściej roślinę rozmnaża się przez sadzonki zielne lub odkłady.

Leszczynowiec skąpokwiatowy - zastosowanie

Leszczynowiec skąpokwiatowy dobrze odnajduje się w ogródkach przydomowych, przy ścianach domu czy zaciszu innych roślin. Można go sadzić pojedynczo lub w grupach. Warto go eksponować w miejscu, gdzie często chodzą ludzie, aby móc poczuć piękny zapach kwiatów. Nadaje się do małych ogrodów. Jest lekką, delikatną ozdobą wiosennego ogrodu, budzącego się do życia.

Tekst: Martyna Cieślińska, Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.