Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Leszczyna pospolita

Corylus avellana
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiona
Wysokość: do 5 m
Barwa liści/igieł: czerwona, zielona, żółta
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: II - III
Roślina ozdobna z: liści/igieł, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Leszczyna pospolita – opis

Leszczyna jest dużym krzewem liściastym, dorastającym do 5 m wysokości, jej gałęzie tworzą gęstą, wzniesioną koronę. Leszczyna kwitnie od lutego do marca. Owoce (orzechy) dojrzewają od września do października.

Leszczyna – cięcie i uprawa

Leszczyna wymaga gleb żyznych, rędzinowych, zasobnych w węglan wapnia. Kwiaty leszczyny nie są dekoracyjne. Cięcie leszczyny znoszą dobrze, ale nie jest ono wymagane. Leszczyna porażana jest przez choroby i szkodniki: mączniaka, mszyce, słonikowca, orzechowca.

Leszczyna zwyczajna –  polecane odmiany

'Contorta' – wolno rosnący krzew o dekoracyjnych, poskręcanych pędach, dorasta do 3 m. Ciekawa odmiana, niezwykle ozdobna. Pędy poskręcane w „korkociąg” Liście o zróżnicowanych kształtach, pozwijane i poskręcane. Kwitnie na przełomie lutego i marca, owocuje niezbyt obficie.  
'Aurea' – odmiana o  jaskrawych, żółtawych liściach. Z wiekiem stają się żółtozielone. Osiąga około 4 metrów wysokości. Roczny przyrost tej odmiany to około 20 cm. Tolerancyjna względem gleb, na stanowiskach słonecznych do półcienistych. Wymagana dostatecznie wilgotna gleba. Tworzy ciekawy element kolorystyczny w każdym ogrodzie.
Leszczyna 'Red Majestic' – gęsty krzew, o dekoracyjnych, czerwonych, zwijanych liściach. Przyrost roczny podobnie co u Corylus avellana 'Contorta'. Pędy efektownie wyginają się w „korkociąg”, przed rozwojem liści. Odmiana tolerancyjna względem gleby. Wymaga stanowiska słonecznego do półcienistego.

Tekst: Agata Krzepińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.