Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Leszczyna południowa 'Purpurea'

Corylus maxima ‘Purpurea’
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany, krzaczasty
Wysokość: 3 m - 5 m
Barwa liści/igieł: czerwona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: II - III
Roślina ozdobna z: liści/igieł, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Leszczyna południowa 'Purpurea' to krzew liściasty o wyprostowanym pokroju, wysoki – dorasta do 3–5 m wysokości.
Liście są okrągłe, ciemnopurpurowe przez cały sezon, pokryte drobnymi włoskami. Ciemnopurpurowe zabarwienie mają także pędy i okrywy owoców.
Kwitnie w lutym–marcu, kwiaty – żółte bazie – pojawiają się przed pojawieniem się pierwszych liści. Jadalne owoce (orzechy laskowe) są całkowicie ukryte w rurkowato zrośniętej czerwonej okrywie, występują zwykle po dwa obok siebie.

W niewielkim zasięgu od krzewu roślina wytwarza odrośla korzeniowe, dzięki którym można ją łatwo rozmnażać. Starsze krzewy można odmładzać przycinając je tuż nad ziemią – szybko odrastają z pnia.

Leszczyna południowa 'Purpurea' ma stosunkowo małe wymagania glebowe, ale najlepiej rośnie na glebach żyznych, głębokich i dostatecznie wilgotnych. Stanowisko powinno być półcieniste bądź słoneczne, ale znosi także silne zacienienie. Jest wytrzymała na suszę.

Roślinę można sadzić pojedynczo lub w grupach. Ze względu na to, że jest odporna na zanieczyszczenia powietrza, polecana jest do nasadzeń w miastach. Posadzona rzędowo tworzy gęste szpalery.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.